Потребителят може да даде тласък на американската икономика и да дръпне нагоре световния растеж през 2012 г.
Перспективите обаче не са особено окуражителни, прогнозира финансовата група "Морган Стенли".
През изминалите три години и половина средното увеличение на разходите на американските потребители бяха нищожните 0,2% с отчитане на инфлацията, което е най-ниското равнище в периода след Втората световна война.
Макар картината на заетостта постепенно да става по-приветлива, растежът на заплатите върви в противоположна посока, което ограничава потребителското поведение.
През изминалата година заплащането при работниците с отчитане на инфлацията се е понижило с 12 цента спрямо предходната година, според службата за трудова статистика. Това е най-резкият спад от дните на стагфлацията (стагнация плюс инфлация) през 1980 г.
Покупателната способност на потребителите, която бе скромна през сезона на празничното пазаруване, остана ограничена от тежкото дългово бреме.
Общата задлъжнялост на американските домакинства като процент от разполагаемите лични доходи е под най-високото равнище от 130%, достигнато през 2007 г., но остава доста над средното ниво от 75% за периода 1970-2000 г.
Стивън Роуч, председател на съвета на директорите без изпълнителни правомощия на "Морган Стенли", е на мнение, че американското потребление ще остане анемично с години.
Това ще пречи и на световния растеж, особено в Азия, която е голям производител на потребителски стоки за пазара в САЩ.
Потребителските разходи нараснаха с 1,7% през третото тримесечие, което е доста под 3,6% средно за десетилетието преди рецесията 2007-2008 г., обясняват анализаторите.
Така че е трудно да се предположи, че световният растеж ще ускори темпото си значително, докато не се съживи американското потребителско търсене, което представлява около 70% от брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ.
Има и други фактори, които ограничават потребителските разходи в САЩ.
Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ миналата седмица даде предварителни сигнали за затягане на условията за отпускане на кредити, а правителствените стимули са на приключване тази година.
Същевременно продължава несигурността, свързана с намаляването на подоходния данък и помощите при безработица, които сега представляват около 0,50-0,75 процентни пункта от БВП, но се предвижда да изтекат през февруари.
В допълнение компаниите намаляват капиталовите разходи, тъй като изтича срокът на данъчни облекчения, а ролята на износа като двигател на растежа отслабва заради проблемите в Европа.
Повечето икономисти очакват американската икономика да нарасне със скромните 2% през 2012 г. въпреки насърчителните данни напоследък.
Неотдавнашният подем на растежа може да е дал на американската икономика известни съпротивителни сили да се противопостави на рецесия в еврозоната, на спад на цените на акциите, на повишаване на разходите по кредитите, на финансовите спирачки и на един по-скъп долар.
САЩ обаче, а заедно с тях и световната икономика, остават уязвими за сътресенията през предстоящата година, смятат анализаторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!