Правителството няма да внесе предложение в Закона за местните данъци и такси за данък "лукс", потвърди в кулоарите на парламента министърът на финансите Симеон Дянков.
По-рано днес от парламентарната група на ГЕРБ заявиха пред журналисти, че няма фискален ефект от данък "лукс" и затова са предложили по-високата ставка да не се въвежда.
По думите на Дянков ползите от по-високия данък за скъпите имоти са по-малко от негативите.
Ние сме дясно правителство и не вдигаме данъци, каза министърът.
Няма да има и нова, по-висока ставка за по-мощните автомобили, като скалата за данъците върху тях се запазва, както е сега.
Според първоначалния вариант с данъка трябваше да се облагат имоти с оценка над средната за съответната община.
После управляващите решиха да променят критериите и да се облагат с този данък само най-скъпите имоти на стойност над 300 хил. лв. и мощните коли.
Оказва се обаче, че фискалният ефект от такъв ход е много малък, съобщи днес председателят на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова.
След дебати депутатите от ПГ са стигнали до препоръката да не се въвежда такъв данък за имоти и коли.
На критерия "луксозен имот" отговарят 5700 имота в цялата страна, които се водят предимно на фирми, поясни Стоянова.
Скъпите автомобили и сега имат висока скала за облагане, но общините ще вземат конкретно решение за точния им размер.
Данък "лукс" върху хотели и търговски обекти не е данък "лукс", а за хеликоптерната проверка не говорим, тъй като там става дума за нерегистрирани имоти, поясни Менда Стоянова.
Има предложение за разширяване на диапазона на облагане на скъпите имоти и коли, но този въпрос ще се решава от общините.
Още финансови новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!