Гърция е обхваната от 24-часова национална стачка, свикана по призив на синдикатите от държавния и частния сектор, съобщават гръцките медии.
Стачкуващите се обявяват против различни реформи на пазара на труда и намаляването на заплати и пенсии, поискано от кредиторите от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Националната стачка е инициирана от двата водещи синдиката в страната - Общата конфедерация на труда ГСЕЕ и Федерацията на държавните служители АДЕДИ.
Заради стачката ще бъдат затворени всички държавни учреждения, магазини и много частни предприятия. Транспортът в страната ще бъде блокиран.
Няма да се движат влаковете и фериботите. С прекъсвания ще се движат метрото и трамваите в Атина. Дори такситата в гръцката столица ще спрат за девет часа. Очаква се и авиодиспечерите да се присъединят към стачкуващите.
Стачката съвпада със срещата на върха на Европейския съвет
в Брюксел, на която ще се разисква гръцката криза. Това е втората обща стачка в рамките на по-малко от месец, отбелязва Асошиейтед прес. Синдикатите организират две отделни демонстрации в централните части на Атина.
През последните три години гръцката столица преживя стотици протести срещу рестриктивните мерки, след като изпадна в положение, сравнявано с голямата депресия от 30-те години на миналия век.
Страната е платежоспособна благодарение на два големи международни заема на обща стойност 240 милиарда евро. За да си ги осигури, Атина обеща драстично намаляване на разходи, увеличаване на данъци и реформи.
Гърция има най-високия процент на безработица в Европейския съюз
"Ние вървим от лошо към по-лошо", казва 85-годишният пенсионер Йоргос Йеродимос.
"Заплатите се намаляват, пенсиите се намаляват, всичко става по-скъпо - от храната до здравните грижи, всичко. Как ще живеят хората? Как ще живеем?", пита той.
Коалиционното правителство в страната, което управлява от четири месеца, преговаря за нов пакет с рестриктивни мерки с кредиторите от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Целта е да се спестят 11 милиарда евро от разходи, предимно с намаляване на пенсии и парите за здравеопазване, и да се осигурят други 2,5 милиарда евро чрез данъци.
След месец и половина преговори споразумението изглежда близо.
В сряда международните кредитори заявиха, че са договорени повечето от мерките,
а останалите трябва да бъдат финализирани в следващите дни. Гърция се надява да получи следващия транш от финансовата помощ около средата на ноември.
Според синдикатите цената за осигуряване на парите е твърде висока. "Ние искаме да кажем на лидерите в Европейския съюз "достатъчно". Не можем да поемем повече.
Това не е достойно за Европа. Това е политика на експлоатация, на спекулантите и на кредитните акули", заявява генералният секретар на АДЕДИ Илиас Илиопулос.
Днес полицията е нащрек за възможни инциденти.
При провели се наскоро демонстрации имаше изблици на насилие, след като маскирани анархисти влязоха в сблъсъци с полицията, припомня АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!