Банките у нас отбелязват 40% спад в печалбите си, те обаче успяват да се справят с нарастването на лошите заеми, коментира той.
Според него необслужваните кредити нарастват с 5,6%. Капиталовата адекватност остава изключителна висока и продължава да има кредитен растеж въпреки, че той е изключително нисък в сравнение с предишни години, заяви той.
В последно време се забелязва стабилност на лихвените проценти, коментира Искров.
Tой отбеляза, че балансираният бюджет дава предсказуемост и добър имидж на страната и го оцени като антикризисна мярка. Неговата прогнозата е, че през втората половина на следващата година България ще започне да излиза от кризата.
Дъното на кризата ще бъде достигнато в края на тази и началото на следващата година.
Резервът на БНБ към вчерашна дата е 23,8 млрд. лв. 14% е публичния дълг и при политиката на новото правителство, той не може да се очаква той да надхвърли 15%, заяви Искров.
4,46% е кредитният растеж на годишна база.
Според БНБ икономически растеж може да се очаква през втората половина на 2010 г. - около 0-0,5% за годината.
Негативният сценарий е за спад от 0,2% през следващата година, при условие, че инвестициите от ЕС се възстановят с по-бавни темпове.
Вътрешното търсене вече има отрицателен прираст за БВП, положителен
принос има нетният износ. Очакванията са тази тенденция да се
задълбочава.
От октомври тази година БНБ е разширила режима на отчетност по отношение на банковите кредитори, каза още Искров.
Искров посочи, че
българските фирми имат по-гъвкава политика
по отношение на заетостта
и в момент на криза съкращават персонал в по-голяма степен, отколкото други страни в Европа, което води до увеличаване на безработицата, но от друга страна поддържа фирмите жизнеспособни.
Според Искров при нов подем на икономиката те ще продължат да наемат персонал.
В резултат на кризата е намаляла инфлацията, което е много важен критерии при подготовката на страната за т.нар.предверие на Еврозоната (ERM 2).
Искров подчерта значението на валутния борд за българската икономика и каза, че фиксираният курс е предпазил България от обезценка на валутата.
Спадът в преките чуждестранни инвестиции е по-малък, отколкото БНБ очакваше - от 6,1 млрд. евро средно за периода преди кризата. За първите 8 месеца на 2009 г., те са около 2 млрд. евро, каза Искров.
Иван Искров не пожела да коментира пред журналисти дали пари от фискалния резерв са давани за управление на търговски банки вместо да се държат в БНБ. Искров допълни, че не иска да участва в политически спорове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!