С рещу Националната програма за саниране на жилища започна антикампания в такъв мащаб, че вече се пускат на хората в пощите листовки с големи лъжи.
Това заяви при представяне на проекта в Плевен Лиляна Павлова - министър на регионалното развитие и благоустройството.
От близо седмица министър Павлова обикаля страната в рамките на разяснителна кампания за безплатното саниране.
Днес започна приемът на документи от желаещите да участват в програмата, която е на стойност 1 млрд. лв. Тя ще продължи две години. В нея могат да участват всички блокове с над 36 апартамена.
Блоковете ще могат да кандидатсват за помощ, след като собствениците учредят Сдружение на собствениците, което да подаде обща декларация за саниране.
Програмата предвижда средства за повишаване на енергийната ефективност, като топлоизолация на външни стени и смяна на дограма, но само в общите части на блоковете. За подобрения в самите жилища трябва да плащат собствениците.
На сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са публикувани подробни методически указания и образци на документите, необходими за кандидатстване.
Програмата има два важни ефекта - социален и икономически, обяви днес Павлова. По думите й тя ще промени облика на сградите, а домакинствата ще намалят разходите си за отопление.
Според Павлова в голяма степен различните спекулации и манипулации са политически и те трябва да бъдат развенчани още в самото начало.
От икономическа гледна точка инвестицията от 1 млрд.лв. в строителството в цялата страна е и възможност малките и средни фирми да участват и секторът да получи заетост, смята министърът.
Павлова подчерта, че ще могат да се включат всички 265 общини, ако имат подходящи панелни сгради и че програмата е равностойна за тях - не зависи кметът от коя политическа сила е избран или общината дали е голяма или малка.
Доказателство за това е, че няма квотно разпределение за големи и за малки общини, а който е по-бърз и се справи по-добре, има шанс за инвестициите, заяви Павлова. Ресурсът от 1 млрд.лв е осигурен от българското правителство, допълни тя, за да разсее друг от митовете.
На срещата Павлова разясни, че дадените под наем жилища няма да пречат за санирането, ако собствениците им подадат декларации, че са съгласни.
На въпрос защо се създава сдружение, министърът поясни, че сдружението е юридически субект, който може да получи държавна помощ.
Сдружението не може да вземе жилището на някого, защото е регистрирано целево, с ограничени пълномощия, каза още Павлова в отговор на друг въпрос.
Това, че обявяват събиране на пари за участие в санирането също е голяма измама, защото нищо не се плаща от гражданите, каза министърът.
Павлова поясни също, че асансьорите няма да се сменят, но могат бъдат приведени в нормите на енергийната ефективност.
Остъкляването на балконите не пречи на санирането, климатиците ще трябва да бъдат преподредени, за да има естетически вид сградата. Общините ще трябва да помагат при издирване на неизвестни собственици.
Достатъчно е, ако те са в друга държава, лично да изпратят по пощата декларация за съгласие за саниране, без да е нотариално заверена, поясни Павлова.
Експерти: Програмата за саниране на блоковете с един милиард лева държавни пари може да е източник на огромна корупция и да доведе до завишаване на цените на строителни работи
Това каза в Националния пресклуб на БТА архитект Николай Гълъбов, заместник-председател на Камарата на архитектите в България. По думите на архитект Гълъбов обществените поръчки по проектирането и строителството трябвало да се разделят, вместо да се изпълняват заедно, каквато е сегашната методология.
Според Минчо Бенов, координатор на неправителствената организация - коалиция "Достоен дом" и Драгомир Цанев - заместник-директор на "ЕнЕфект" в програма за саниране на панелните блокове трябва да се привлекат и частни инвестиции, вместо държавата да осигурява 100 процента от парите. Трябва да сме много внимателни към качеството на услугите, каза Цанов и посочи, че е възможно при лоша качество на поставяне на топлоизолацията на сградите да се стигне до лоши хигиенни условия в жилищата и поява на мухъл.
Николай Маринков - главен секретар на Българската асансьорна организация каза, че асансьорите в страната са 120 хиляди, повечето но 35 - 40 години и много от тях са в критично състояние. Има и асансьори на по 80-90 години, подчерта той.
Асансьорите са най-използваното превозно средство в света, твърди Николай Маринков. От асоциацията искат пълно обследване на асансьорите в страната и то с участие на чужди експерти. Програмата за саниране трябва да бъде за благоустройство на целите сгради, което да включва и подмяна на асансьорите, на територията около сградите на зелните площи, допълни Маринков.
Основните предизвикателства пред програмата за саниране са качеството на строителните работи и ангажиране на собствениците с опазване на обновените вече сгради, смята Минчо Бенов от "Хабитат България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!