Франция възнамерява да използва максимално европейските спасителни механизми, за да помогне на банките си, въпреки противопоставянето на Германия.
Това съобщи Ройтерс, като се позова на източници в Германия.
Париж настоява за възможно най-широка интерпретация на новите европейски инструменти: задължителното изкупуване на облигации на свръхзадлъжнели страни, предназначено да се успокоят пазарите, както и отпускане на средства на държавите за рекапитализиране на банките.
Германското правителство, чието поле за маневриране е по-тясно заради огромната власт на парламента, яростно се противопоставя на такава "слободия", коментира германското издание "Ханделсблат".
Франция обаче е решена на всяка цена да запази отличния си кредитен рейтинг и затова не иска да разчита на частно финансиране на дълга си. Франция остава вторият най-голям гарант на фонда за стабилност след Германия.
Евентуално понижаване на рейтинга й би довело до още проблеми за най-отслабените в момента икономики в еврозоната - Германия, Ирландия и Португалия, отбелязва Ройтерс.
В неделя германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози трябва да се срещнат в Берлин, където да се разберат за обща стратегия на предстоящата среща на върха на европейските лидери на 17 и 18 октомври.
"От тази среща би трябвало да излезе сигнал за това какво се очаква по банковата рекапитализация", заяви днес Меркел.
По-рано германската канцлерка заяви, че не бива да има колебания за рекапитализиране на европейските банки, за да бъдат укрепени с цел справяне с дълговата криза.
Тя обаче подчерта, че използването на европейските средства е оправдано единствено, ако стабилността на еврозоната е застрашена.
ЕК иска да представи "през идните дни" предложение за съгласувана рекапитализация на банките в ЕС,
за да се противопостави на рисковете от разрастване на дълговата криза, каза днес Оливър Бейли, един от говорителите на комисията.
Оокончателно решение по проблема се очаква на срещата на високо равнище на страните членки на ЕС и еврозоната на 17 и 18 октомври, според редица дипломатически източници.Междувременно днес рейтинговата агенция
"Мудис" понижи оценките си за 9 португалски банки
заради рисковете от притежаваните от тях държавни облигации и перспективите за слаб икономически растеж.
"Мудис" обяви и понижаване на рейтинга на две от най-големите британски банки - "Роял банк ъв Скотланд" и "Лойдс Ти Ес Би Банк". Понижени бяха и рейтингите на няколко 10 по-малки британски банки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!