Този проектът предвижда изграждането на три нови хидровъзела - „Мадан", „Ардино" и „Сърница" в горния участък на р. Арда.
Министерският съвет одобри и
писмо за подкрепа за реализиране на инвестиционния проект.
То не представлява държавна гаранция, не натоварва допълнително държавния бюджет и не поражда финансови задължения за държавата.
Документът ще бъде подписан от министъра на икономиката, енергетиката и туризма. С утвърждаването му ще стане възможно окончателното структуриране на „Хидроенергийна компания „Горна Арда" АД. Акционери в дружеството ще бъдат НЕК, ЕВН и "Алпине".
След деветгодишно разтакаване в края на май т.г. австрийските компании ЕВН и "Алпине" успяха да подпишат меморандум с приемника на "Джейлан" - турския холдинг Си Си Джи (CCG Insaat Sanayi Yatirim Ve Turizm) - за придобиване на 30% в каскадата.
Писмото за подкрепа е условие за финализиране на продажбата на акциите на наследника на "Джейлан" на консорциума от австрийски компании. Цената на сделката остана търговска тайна.
Условие за прехвърлянето на акциите беше да се спре за четири месеца делото срещу НЕК в Международния арбитражен съд в Париж за 75 млн. евро.
Така консорциумът придобива 30% от "Горна Арда". Националната електрическа компания притежава 69.9% от акциите в дружеството.
Си Си Джи съди НЕК за 75 млн. евро в Международния арбитражен съд в Париж за неизпълнение на ангажименти по междуправителственото споразумение от 1998 г. за износ на ток срещу участието на турски компании в изграждането на инфраструктурни проекти в България.
В момента делото било спряно до 14 септември, за да бъдат уредени условията по сделката.
Правителството на Станишев беше поискало "Джейлан" да оттегли иска си като условие за финализиране на сделката.
Построяването на съоръжението ще повлияе
позитивно за развитието на Западните Родопи,
където има висока безработица. Само за изграждането на хидровъзел „Мадан" през първите две години ще бъдат разкрити около 700-900 работни места. При пълното разгръщане на строителните работи по трите обекта ще бъдат ангажирани 2400-2700 души.
Реализирането на проекта е в съответствие с целите на страната за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). До 2020 г. от ВЕИ трябва да бъде 16% от крайното енергийно потребление, подчерта министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Необходимите корпоративни инвестиции за осъществяването на проекта са около 500 млн. евро. Обектът може да бъде изграден за около пет години или при по-сложни обстоятелства - за 7-8 години, каза министър Трайков.
Каскадата "Горна Арда" се състои от три язовира с водни централи "Мадан", "Ардино" и "Сърница". Централите ще са с мощност 174.2 мВт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!