"Призивите за ново споразумение с МВФ се правят без необходимост от такова. Това означава България да признае, че е неплатежоспособна", заяви водачът на изборна листа на "Коалиция за България" в София Румен Овчаров.
Предложенията за ново споразумение могат да бъдат заради политически или партийни интереси, но не и национални.
Според Овчаров фискалният резерв на страната се е увеличил през последната година, както и валутният, и страната ни е значително по-стабилна.
Овчаров и финансовият министър Пламен Орешарски дадоха днес пресконференция на тема: "Финансово-икономическата стабилност и управленските алтернативи”.
Пламен Орешарски пък отчете, че за момента страната изостава с около 6% в приходната част спрямо миналата година по отношение на изпълнението на бюджета, като относителният дял на разходите се запазва.
Има възможност страната ни да достигне нулев баланс до края на годината без да се налагат допълнителни редукции, каза Орешарски, но подчерта, че това ще зависи от политиката на следващото правителство.
Финансовият министър посочи, че според европейската комисия само България, Люксембург и Дания могат да изпълнят средносрочните си икономически планове.
Според него критиките на комисията към България са извадени и цитирани в медиите извън контекста в който са били написани.
Напук на всички предвиждания България доказа че няма нужда от заеми, заяви бившият министър на икономиката и енергетиката.
Вчера Министерството на финансите съобщи, че е намалило външния дълг на страната ни, като са изкупени обратно глобални облигации в евро и в щатски долари.
Номиналната стойност на канцелираните облигации, деноминирани в щатски долари с падеж 2015 г., е 184,2 млн. долара, а на тези в евро, с падеж 2013 г. - 17 млн. евро.
От МФ припомниха, че според Закона за държавния бюджет за 2008 г. министърът на финансите може да взема решения и да изплаща предсрочно задължения по държавния дълг, за да оптимизира неговото обслужване.
Обратното изкупуване на част от дълга е мярка, която смекчава ефектите от световната финансова криза върху държавния бюджет.
Тя спестява на държавата разходи за лихви до падежа на облигациите в размер на общо 5,3 млн. евро за деноминираните в евро облигации и 93,2 млн. долара за тези, деноминирани в долари, казаха от ведомството.
Повишената доходност и понижените пазарни котировки на глобалните облигации на България са дали възможност Министерството на финансите да изкупи обратно с отстъпка от номиналната им стойност част от глобалните облигации.
Постигнатата средна чиста цена, по която са изкупени обратно деноминираните в долари облигации, е 95,09 долара за 100 долара номинал, а за тези в евро - 98,02 за 100 евро номинал, каза водачът на листата на партията в Бургас Пламен Орешарски.
Правителството днес разглежда проект на решение за приемане на Стратегия за управление на държавния дълг за периода 2009-2011 г.
"Предлагаме приемственост в политиката за намаляване на дълга", каза преди заседанието на кабинета Орешарски.
"Ако ме попитате защо се предвижда, че коефициентът може да е по-висок, това е заради включването на всички заявени до този момент намерения за инвестиционни заеми или инвестиции, гарантирани от държавата както по оперативните програми, така и по големите инфраструктурни проекти", заяви той.
Запитан дали страната ни може ли да се справи с по-голямо дългово бреме, Орешарски посочи, че държавногарантираният дълг е 20% от БВП, а има страни със 100%съотношение "дълг спрямо БВП".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!