Американската инвестиционна банка "Голдман Сакс" прогнозира отписване ("подстригване") на гръцкия дълг между 40 и 50% след срещата на върха на ЕС в неделя.
В свой доклад, озаглавен "Каква да очакваме от срещата на върха", банката изказва убеденост, че резултатът ще бъде "агресивно подстригване на гръцкия дълг".
Това, което очакваме от тази среща, е един пакет от решения, които ще се сведат до четири основни момента, казват анализаторите от "Голдман Сакс":
- рекапитализация на банките от порядъка на 100 до 200 млрд. евро;
- едно по-агресивно с 40-50% "подстригване" на гръцкия дълг (в сравнение с доброволното "подстригване" от 21%, колкото предвиждаше споразумението от юли на еврозоната);
- гаранции за притежаващите акции различни страни по линия на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС);
- съобщения за институционални реформи във връзка с електронното правителство на еврозоната.
Вчера вечерта френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел казаха, че е
необходима "втора среща" на върха освен насрочената за неделя в Брюксел,
за да се изгладят различията в позициите по плана за уреждане на кризата. Днес стана ясно, че лидерите на еврозоната ще имат отново среща в сряда, за да намерят окончателно решение.
"Потвърдена е срещата за сряда", каза анонимен високопоставен служител в ЕС, уточнявайки, че тя трябва да започне в 18 ч. българско време.
Франция и Германия продължават да се разминават сериозно в позициите си
затова каква да бъде съдбата на Гърция. Германия настоява за отписване на над 50% от гръцките задължения, т.е. обявяване на контролирана неплатежоспособност.
Франция обаче е твърдо против заради банките си, които държат много гръцки облигации.
Другият основен въпрос, по който Меркел и Саркози все още не са се споразумели, е как да бъде използван Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС).
Франция държи да използва фонда за стабилност, за да рефинансира банковата си система при нужда и да не прибягва до държавни капитали.
Целта на Франция е да запази отличния си кредитен рейтинг. Германия обаче е твърдо против подобен начин на действие на фонда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!