Българската икономика да регистрира ръст от 1,3% през 2012 г. очакват учените от Института за икономически изследвания при БАН.
Според техния доклад икономиката на страната не е в рецесия, но има нисък темп на растеж.
Догодина не е изключено да има ускоряване на нарастването на БВП до 2,7%, а през 2014 г. – до 4,2%, прогнозират икономистите.
Според тях основни фактори за това ще са инвестициите и по-умереният растеж на потреблението, както и степента на усвояване на средствата от европейските фондове и програми.
В средносрочен план бюджетното салдо ще остане дефицитно, сочи още прогнозата на икономистите на БАН.
България не е изправена пред опасността от голям бюджетен дефицит, смятат те, но задържането на плащанията към бизнеса, съкращаването на инвестициите и отлагането на реформи в ключови сфери влошават като цяло бизнеса средата у нас.
Вътрешното търсене остава потиснато, особено в сферата на инвестициите, което обуславя и слабото представяне на вноса. От страна на предлагането, промишлеността показва добри резултати, отбелязват още от БАН.
България е сред страните в ЕС, където целият ефект на кризата се пренесе върху заетостта, без да се накърни производителността на труда, е един от ключовите изводи в доклада.
От втората половина на 2010 и цялата 2011 г. ръстът на производителността на труда надхвърля този на реалната работна заплата, отбелязват от БАН.
За три години нивото на безработицата обаче скочи двойно – от 5,6 на 11,3%, което е едно от най-големите нараствания в ЕС, става ясно от направения анализ.
Според икономистите динамиката на заетостта през 2012 и 2013 г. ще зависи от скоростта на възстановяване на българската икономика и от типа растеж.
Прогнозата за тази година са работодателите да останат предпазливи при възстановяването на работните места и равнището на безработица да продължи да нараства.
Тя ще започне да намалява едва през 2013 г., когато се очаква увеличаване на заетостта, заради ускорения растеж и повишеното ниво на икономическа активност, казаха от Института за икономически изследвания при БАН.
Страната ни изостава в класациите по конкурентоспособност и условия за правене на бизнес, посочиха икономистите на БАН.
По данни на Световния икономически форум за 2011 г. България се класира на 74-то място от 142 страни по конкурентоспособност, а спрямо условията за правене на бизнес за 2012 г. – на 59-о място от общо 183 изследвани държави.
Бизнесът у нас изпитва силни ограничения в достъпа до финансови ресурси, проблем за развитието му са нелоялните практики на сивия сектор, политическата нестабилност, размерът на данъчните ставки, недобре обучената работна сила и корупцията, сочи анализът на института.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!