България продължава да бъде страната, срещу която ОЛАФ води най-много разследвания.
Това съобщи пред журналисти говорителят на службата Йохан Уолт.
През миналата година те са били 78, а през настоящата година - 42. По думите на Уолт тази статистика не може да се разглежда само негативно.
Според него причината да сме на първо място може да е, че у нас се изпращат голям брой сигнали до ОЛАФ, което не се случва в много други държави.
По думите му в статистиката винаги има проблем, тъй като се коментират само нещата, които се докладват.
Сред приоритетите на ОЛАФ като цяло е намаляване на дългата продължителност на разследванията, каза Йохан Уолт. Средно едно разследване продължава 29 месеца.
Соня Клисарска, директор на АФКОС - българската дирекция, партньор на ОЛАФ, заяви че разследванията у нас са основно свързани със земеделието, структурните фондове и рибарството. Най-честите нарушения са при обществените поръчки.
АФКОС прави шест административни разследвания в момента. Пет от тях са по инициатива на дирекцията, а едно е по искане на ОЛАФ. То е за проект в Бургас по ОП "Административен капацитет".
АФКОС, който е партньор на OLAF, има правомощия да извършва самостоятелни административни разследвания от средата на тази година.
В АФКОС използват и електронната система на OLAF за докладване на нередности IMS.
59% от общия брой докладвани нередности e при обществените поръчки, 21% - нарушаване на правилата и условията за финансиране, а 10% са в резултат на представяне на фалшиви документи или документи с невярно съдържание.
В икономическа полиция има заведени от началото на годината 70 преписки по сигнали за нередности по европроекти, обясни комисар Петър Мичев, началник сектор "Фондове на ЕС", отдел "Икономическа полиция", ГД "Национална полиция".
Най–много около 80% от преписките са от ДФ "Земеделие", останалите 20% са от МРРБ, свързани с проекти по трансграничното сътрудничество и МОСВ. Той обясни, че има намаление в броя на подадените сигнали към тях.
За 2010 г. например броят на преписките при тях е бил 178. Само по около 30% от преписките в сектора обаче се образуват дознания.
От създаването си през 1999 г. OLAF е извършил 3991 разследвания, довели до възстановяване на повече от 1,8 млрд. евро в бюджета на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!