Орязването на държавните субсидии за общините принуди кметовете максимално да свият разходите през тази година, съобщава в. "Пари".
Заради кризата в малките общини до края на годината ще постъпят с по неколкостотин хиляди лева по-малко, докато по-големите ще се простят с по няколко милиона.
По-малко пари в случая означава по-малко чиновници, откази от планирани ремонти, намаляване на парите за детски градини, училища и т. н.
Някои училища ще останат без лекари, а здравеопазването като цяло ще понесе двоен удар, защото здравните заведения получават по-малко пари и по линия на Националната здравноосигурителна каса.
Намалението в държавната субсидия няма да се усети само в общините, които през тази година имат по-високи собствени приходи от очакваното.
С тях те ще компенсират намалението на парите, отпускани от републиканския бюджет.
Три почивни дни седмично
Най-широко разпространеното е орязване на средствата за издръжка на администрациите. Кметовете обаче сами решават как точно да икономисат от фонд "Работна заплата".
Така например кметът на Хасково Георги Иванов е решил от 1 юли насам всеки петък чиновниците в общината да са в неплатен отпуск.
Така за второто полугодие те ще получат една заплата и една трета по-малко, а общината ще спести на хазната 1,202 млн. лв.
Други 184 000 лв. ще трябва да се спестят от заплати на отговарящите за почистването на града, от оркестрантите, от работещите в детските градини, от работещите в сферата на културата. От 602 700 на 512 200 лв. са намалени държавните средства за ремонти в Хасково.
Така, ако общината има сключени договори с изпълнители за ремонти, ще трябва да отложи изпълнението, а ако е започнало - да плати от собствените си приходи, обясниха от кметството.
Съкращения и отложени ремонти
В община Пловдив все още са на 5-дневна работна седмица, но вече 15 чиновници са останали без работа, а се очакват още съкращения. Държавната субсидия за община Пловдив е намалена с 4,7 млн. лв., съобщиха от кметството.
В града под тепетата се очаква да има отложени ремонти.
Актуализиране = свиване
При актуализирането на бюджета общинските съветници на Кюстендил гласуваха намаляване на парите по всички разходни пера. В понеделник те дори орязаха и собствените си заплати с по 50 лв. на месец.
Двоен удар
Държавната субсидия на община Шумен е намалена с 1 950 000 лв. Ще бъде засегната общинската администрация, здравеопазването и най-вече трите диспансера и културната дейност.
За здравеопазване парите са намалени с 819 000 лв., а като се прибави намалението на парите по линия на здравната каса, здравните заведения понасят двоен удар, каза заместник-кметът по финансите Александър Генчев.
Културата е скъпа
Бюджетът на Смолян беше орязан с 848 814 лв., след като местният парламент прие актуализацията му за 2010 г. 130 000 лв. се намаляват от парите за музея, художествената галерия, библиотеката и читалищата.
Средствата за заплати на чиновниците се съкращават със 120 596 лв.
Парите за здравеопазване са с 84 697 лв. по-малко. Ще се пестят пари от здравните кабинети в училищата, дори от детската кухня и от диспансера.
"Свиването на бюджета е политика за извеждането на страната през икономическата криза. Такова драстично орязване на бюджетите на общините обаче се случва за първи път през 20-годишния преход", каза кметът на Смолян и председател на УС на сдружението на общините Дора Янкова.
Заради кризата обаче кметовете са принудени да намаляват разходи и от пера, от които най-малко искат. Това са ремонтите, почистването, поддръжката на пътища, здравеопазването, както и да намаляват и без това невисоките заплати на подчинените си или дори да ги съкратят.
Някои райони са били дисциплинирани, както Столичната голяма община, и през 2009 г. не са си увеличавали заплатите, казва пред в. "Пари" кметът на София Йорданка Фандъкова.
По думите й само тези, които са плащали по-високи възнаграждения, ще трябва да намалят заплатите и служителите.
"Преди седмица бяхме превели на районните администрации 54% от общинската отговорност към тях. От държавната субсидия са преведени 70% от сумите", обяснява тя.
"Продължаваме да изплащаме парите за детските градини и за училищата в срок. Няма да пострада и социалният патронаж", добавя тя.
Държавната субсидия е намалена с 1,5 млн. лв. до края на годината, но общината компенсирала това намаляване с пари от резерва на общината.
Приходите от местни данъци и такси за първото полугодие в София са с 9% повече в сравнение със същия период на 2009 г., казва още Фандъкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!