Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) настоява между първо и второ четене на бюджета за 2011 г. в парламента да бъдат направени промени, с които да се отпуснат още 100-120 млн. лв. на общините.
Това каза председателят на НСОРБ Дора Янкова на съвместна пресконференция на сдружението със синдикатите в централата на КНСБ.
52 млн. лв. са необходими за администрация, пътища, зимна поддръжка, а останалите за услуги в секторите образование, здравеопазване и култура.
Исканията на сдружението се подкрепят от синдикатите, които започват срещи с парламентарните групи по темата, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Общините настояват субсидията за общински пътища да се увеличи със 7,5 млн. лв. - от 42,5 на 50 млн. лв., с което да се осигури поддръжката поне на пътищата до училищата, болниците и други центрове за публични услуги.
Средствата за зимна поддръжка да бъдат увеличени от 14 на 20 млн., искат още от НСОРБ.
От сдружението настояват и за увеличаване на капиталовата субсидия за поддръжка на общинската инфраструктура с 22,3 млн. лв. от 27,7 на 50 млн. лв., както и увеличаване с 14 млн. лв. на средствата за запазване на административния капацитет.
Янкова определи исканията на сдружението като изключително скромни.
Според нея е тревожно намаляването на съотношението бюджет на общините към БВП (под четири), което поставя под съмнение финансовата децентрализация и е обръщане в посока централизация - недопустимо за европейска страна. От НСОРБ настояват
2% от подоходния данък да стане местен, за да има стабилност в местните финанси.
В общините непрекъснато намаляват собствените приходи - през 2009 г. те са загубили над 300 млн. лв., като тенденцията продължава и през 2010 г. и досега загубите надхвърлят 410 млн. лв.
Намаляването на приходите застрашава осигурявания досега баланс във финансирането на част от делегираните от държавата дейности чрез дофинансиране от общините с местни приходи, отчитат от НСОРБ.
Неразплатените задължения на общините са нараснали драстично, като сега са почти 200 млн. лв. Според синдикатите, със заложеното
в проектозакона за местните данъци един "среден" апартамент ще се превърне в луксозен.
Това коментираха вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков и финансовият експерт на КТ "Подкрепа " Мика Зайкова на съвместна пресконференция на НСОРБ със синдикатите в централата на КНСБ.
В проектозакона е заложено, че ако данъчната оценка на жилището надвишава дори с лев средната за общината, то данъкът се увеличава с 30%, обясни Ненков.
От синдикатите се обявиха против промяната. Според Ненков е необходима промяна на формулата така, че с колкото процента е по-висока данъчната оценка от средната, толкова процента да е по-висок данъкът.
Трябва да се обсъди с НСОРБ дали базата за средна оценка трябва да е община, район или населено място, смятат от синдикатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!