И нституциите, извършващи обмяна на валута в брой или сделки, свързани с финансови инструменти, в бъдеще ще се регистрират само в Националната агенция за приходите (НАП) като обменни бюра, но не и в Българската народна банка (БНБ). Лицензирането им ще се прави от Комисията за финансов надзор.
Това е записано в промени на Закона за кредитните институции, внесени от Министерския съвет, които парламентът прие на първо четене.
Измененията се правят с с оглед на
избягването на дублиране на законови разпоредби и компетенции
на различни административни органи.
Предлага се регистрационната процедура в БНБ да се запази само за тези лица, които са съществени за определяне на облика на пазара. В БНБ ще продължат да се регистрират дружествата, предоставящи заеми със собствени средства или извършващи финансов лизинг, гаранционни сделки, придобиване на вземания по кредити и друга форма на финансиране, или придобиващи участия в банки или в други финансови институции.
Със законопроекта се въвеждат изискванията на европейската директива за осъществяването на дейност от кредитните институции и за пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници.
Въвеждат се някои нови изисквания към членовете на органите за управление на банките, свързани с упражняваните от тях функции, както и изискване за подготовка от банките на планове за възстановяване, а от БНБ - на планове за преструктуриране.
Обособява се независима функция по преструктуриране на банки в БНБ съгласно изискванията на директивата за капиталовите изисквания.
Предлага се въвеждане на изисквания за оповестяване от страна на БНБ на установени нарушения и на конкретна информация за наложените административни санкции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!