Президентът на САЩ Барак Обама изпрати днес в Конгреса проектобюджет на стойност 3,83 трилиона долара за финансовата 2011 г.
Администрацията на Обама ще използва повече пари в битката си срещу безработицата, ще увеличи данъците за богатите и ще замрази разходите за редица правителствени програми.
Бюджетният дефицит за тази година ще скочи до рекордните 1,56 трилиона долара, превишавайки миналогодишната безпрецедентно голяма дупка в държавните финанси от 1,41 трилиона долара.
През 2011 г. дефицитът ще остане над 1 трилион долара, въпреки че президентът предлага да бъде замразено за срок от три години на финансирането за редица програми извън военния сектор и вътрешната сигурност, както и да бъдат увеличени данъците за производителите на енергия и домакинствата с доходи над 250 хил. долара.
След като в годишното си обръщение "За състоянието на съюза" Обама се ангажира като приоритетна цел да си постави създаването на работни места, сега той предлага бюджет, включващ мерки в тази посока на стойност 100 млрд. долара, които ще осигурят данъчни облекчения, за да насърчат бизнеса да наема повече хора на работа, както и повече държавни средства за инфраструктурни и енергийни проекти.
Обама призова Конгреса да действа бързо, за да ускори оказването на подкрепа за милионите хора, останали без работа в условията на най-тежката рецесия след 30-те години на миналия век.
Предложенията на президента във връзка със създаването на работни места ще увеличат държавните разходи през 2010 г. до 3,72 трилиона долара - с 5,7% над миналогодишните, а проектобюджетът за финансовата 2011 г., която започва на 1 октомври, ще тласне още нагоре показателя до 3,83 трилиона долара - с 3% повече от прогнозираното за тази година.
Обама планира да спре програмата на НАСА за пилотирани полети до Луната
НАСА, която сега получава около 18 млрд. долара годишно, работи по разработването на апарати, които да заместят космическите совалки, които тази година ще бъдат "пенсионирани" след пет допълнителни мисии, необходими за завършване на орбиталната Международна космическа станция - проект за 100 млрд. на 16 страни.
Сега НАСА харчи над половината от бюджета си за пилотирани космически програми.
Плановете на Обама ще спрат разработването на космически совалки от следващо поколение, известни като Орион, както и на ракети, които трябва да превозват астронавти до космическата станция, Луната и други места в Слънчевата система.
НАСА вече е похарчила 9 млрд. долара за програмата "Съзвездие" и вероятно ще бъде необходим още 1 млрд., за да се прекратят сключените договори.
Допълнително финансиране на войните в Афганистан и Пакистан
Обама иска от Конгреса допълнителни 33 млрд. долара през сегашната финансова 2010 г. и 159,3 млрд. долара през 2011 г. за войната в Афганистан и Пакистан.
Конгресът отпусна около 130 млрд. долара за войните в Афганистан и Ирак до края на финансовата 2010 г., която приключва на 30 септември.
Въпреки прогнозата на Обама, че дефицитите от 2011 до 2020 г. прибавят 8,5 трилиона долара към държавния дълг, администрацията съобщи, че цифрата щеше да бъде с 1,2 трилиона долара по-голяма, ако не бяха предложените от нея ограничения на дефицита, включително премахване на данъчните облекчения от времето на Джордж Буш през 2001 и 2003 г. за семейства с доходи над 250 хил. долара годишно - нещо, срещу което републиканците се ангажираха да се противопоставят.
Голяма част от увеличаването на разходите през последните две години се дължи на пакета от стимулиращи мерки за 787 млрд. долара, приет от Конгреса през февруари 2009 г. като средство за справяне с най-тежкия икономически спад от Великата депресия. Обама поиска от Конгреса
над 250 млн. през финансовата 2011 г. за закриване на Гуантанамо
Тази сума е необходима, за да бъде закупен и модернизиран затвор в северния щат Илинойс, където да бъдат прехвърлени част от затворниците в Гуантанамо.
В центъра за задържане на заподозрени терористи в американската военноморска база в Куба в момента се намират 192 затворници.
Правителството на Обама иска да прехвърли в затвора "Томсън" в Илинойс близо стотина от тях, които ще бъдат съдени от специални военни трибунали или ще продължат да бъдат държани за неопределен срок.
Нарастването на дефицитите е отражение не само на по-високите разходи, но и на силния спад на приходите от данъци, след като от началото на рецесията 7,2 млн. души изгубиха работата си, както и на по-слабите постъпления от корпоративни данъци.
Стойността на мерките от 100 млрд. долара, предложени от администрацията в подкрепа на заетостта, ще бъде с по-ниска от законопроекта за 174 млрд. долара, приет от Камарата на представителите през декември, но ще превишават доста мярката, която Сенатът би могъл да предприеме още тази седмица, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!