П арламентът прие на второ четене изцяло нов Закон за гарантиране на влоговете в банките, внесен от Министерския съвет.
Законът транспонира европейска директива от 16 април 2014 г. относно схемите за гарантиране на депозити.
Гарантираните депозити остават в размер до 196 хил. лева, но при сътресения парите ще се изплащат в по-кратки срокове. Фондът за гарантиране на влоговете ще трябва да се разплаща в срок до 20 работни дни. При правен спор срокът е 7-дневен.
При извънредни ситуации или кризи Фондът ще може да увеличава вноските, които плащат търговските банки. Косвено това би означавало, че могат да се увеличат таксите за клиентите.
До 1 май на текущата година фондът определя годишната премийна вноска за всяка банка, като отчита рисковия ѝ профил и сумата на гарантираните влогове в банката за предходната година, изчислена като средна стойност от размера на гарантираните влогове към края на всяко тримесечие, решиха депутатите.
Банките, включително клоновете на чуждестранните банки, превеждат годишната премийна вноска в срок до 31 май на текущата година.
Средствата от фонда се използват и за финансиране на действия по преструктуриране при условията и по реда на чл. 144 от Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
Не се изплащат гарантираните размери на влоговете в банката на други банки, когато са направени от тяхно име и за тяхна сметка; финансовите институции по чл. 3 от Закона за кредитните институции; застрахователите и презастрахователите по чл. 8 от Кодекса за застраховането; фондовете за задължително и доброволно пенсионно осигуряване; инвестиционните посредници.
Не се изплащат и влоговете на колективните инвестиционни схеми, националните инвестиционни фондове, алтернативните инвестиционни фондове и дружествата със специална инвестиционна цел; на бюджетните организации съгласно з 1, т. 5 от Закона за публичните финанси; на Фонда за компенсиране на инвеститорите, Фонда за гарантиране на влоговете в банките и Гаранционния фонд по чл. 287 от Кодекса за застраховането.
Фондът извършва регулярно стрес тестове на системата за гарантиране на влоговете, както и при наличие на информация от БНБ за проблеми в банка, които биха могли да доведат до задействане на системата за гарантиране на влоговете. Стрес тестове се извършват най-малко веднъж на три години, беше записано в закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!