Парламентът препоръча на министъра на финансите да възложи оценка на замяната на част от държавния външен дълг, направена от кабинета на НДСВ, и на последствията от нея за българския данъкоплатец.
Проекторешението беше внесено от Асен Агов от "Синята коалиция".
То беше прието със 144 гласа "за" и три "въздържал се".
Депутатите предлагат министърът да възложи проверката на Агенцията за икономически анализи и прогнози, като привлече и външни за министерството експерти.
Те ще трябва да изяснят отчетени ли са всички политически, икономически и финансови фактори при подготовката и осъществяването на замяната на част от българския външен дълг през 2002 и 2003 г.
Специалистите трябва да установят дали финансовото ведомство е извършило операциите по замяната в интерес на българския данъкоплатец, както и да извършат оценка на ефектите върху бюджетите на страната от извършената замяна.
При операцията по замяната на част от външния ни дълг, която бе направена по времето, когато Милен Велчев бе финансов министър, брейди облигации на стойност 1,327 млрд. долара бяха деноминирани в евро по курс на долара около 2,20 лв.
След срива на долара на международните пазари обаче много експерти се усъмниха в ползата от сделката, тъй като от нея спечелиха държателите на облигации, а не държавата.
По предложение на Йордан Цонев от ДПС към решението беше допълнено още едно изискване - експертите да извършат оценка върху кредитния рейтинг, респективно върху цената на финансовия ресурс за българските банки и българския бизнес.
Мартин Димитров от "Синята коалиция" поиска да бъде направена оценка на тези сделки, за да се определи какви загуби търпи страната.
Той припомни изказване на бившия финансов министър Пламен Орешарски, според когото към 2005 г. загубите на държавата заради замяната на част от българския външен дълг и последствията от нея за българския данъкоплатец са около половин милиард лева.
Според Димитров от тези сделки загубата за страната е по-голяма от търсените резултати от 60-те антикризисни мерки на правителството.
Вицепремиерът Симеон Дянков приветства идеята за приемане на проекторешение, защото тя била свързана с позицията му за повече прозрачност.
Румен Овчаров заяви, че Коалиция за България ще подкрепи проекта за решение, защото винаги са били срещу тази сделка.
Загубите от сделката с външния дълг през годините ще достигнат не 1,6 млрд. лева, а 1,6 млрд. евро, каза Иван Костов.
Той прогнозира, че тези пари ще трябва да бъдат платени в края на мандата на това правителство. Според Костов президентът Георги Първанов е подкрепил тази сделка, въпреки възраженията на опозицията.
Невърнатият ДДС, който държавата дължи на бизнеса, по последни данни е 306 млн.
лева, когато ГЕРБ дойде на власт тази сума беше около 722 млн. лв., каза пред журналисти в парламента Симеон Дянков.
По думите му в момента размерът на невърнатият на бизнеса ДДС е нормален и в условията на тежка криза правителството дори е успяло да намали дължимите пари.
И отляво, и отдясно се представиха цифри, аз съм привърженик на цифрите, но когато те се използват честно, посочи Дянков.
Сергей Станишев вчера каза, че неговото правителство е оставило 8,2 млрд. лв. фискален резерв, но на 27 юли 2009 г. фискалният резерв беше 7 млрд. 740 млн. лева и този резерв остана почти непокътнат до 31 декември, посочи министър Дянков.
По думите му Станишев е посочил и грешни данни за изплатения от предишното правителство външен дълг в края на 2008 г. в размер на 2 млрд. лв.
В края на 2008 г. наистина беше разплатен външен дълг, но на стойност 301 млн. лв., уточни Дянков.
В последните шест месеца фискалният резерв е намалял с 1 млрд. 370 млн. лв., които са били предназначени за покриване на дефицит. Според Дянков обаче това не е безпрецедентно харчене на резерв, тъй като правителството на Станишев е похарчило също за шест месеца 3 млрд. 214 млн. лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!