Б юджетната комисия в Народното събрание гласува "за" ратифицирането на дилърските договори с четири банки за емитиране на държавен външен дълг от 8 млрд. евро за следващите три години.
Деветима от членовете на комисията гласуваха "за" законопроекта, четирима - "против", и петима - "въздържал се", като "против" бяха от "Коалиция лява България", а "въздържал се" - от Патриотичния фронт и от ДПС.
По-рано днес Комисията по външна политика към Народното събрание гласува против ратифицирането на договора. Водещо обаче е решението на Комисията по бюджет и финанси.
Отсъствието от днешното заседание на един от членовете на бюджетната комисия - Георги Търновалийски, стана причина за спор.
В началото на заседанието на комисията депутатът Румен Гечев извини отсъствието на своя колега и помоли неговият глас да бъде приет, така както от Патриотичния фронт помолиха гласовете им да бъдат зачетени, защото по същото време са на друга комисия.
Въпреки че председателят на комисията Менда Стоянова първоначално се съгласи, след гласуването в края на дебата на законопроекта и изравнените гласове, Стоянова заяви, че гласът на Търновалийски не може да бъде зачетен и така законопроектът бе приет.
Пред журналисти Стоянова посочи, че Търновалийски не е регистриран днес изобщо в парламента и не е подал официална молба за отсъствие, което прави неговия глас невалиден.
Министърът на финансите Владислав Горанов представи законопроекта, който предвижда ратифициране на договора с четирите банки, подписан на 6 февруари 2015 г.
Горанов отбеляза, че въпросният законопроект е изготвен, за да има правителството гъвкавост и в рамките на Глобалната средносрочна програма 2015-2017 г. да управлява по-ефективно дълга.
Министърът уточни, че средствата ще бъдат използвани за погасяване за стари задължения и за покриване на държавните дефицити. Той припомни, че фалитът на една от търговските банки е наложил необходимостта държавата спешно да намери средства за обезпечеване на гарантираните депозити.
Румен Гечев заяви, че правителството няма юридическо основание да говори за Глобална средносрочна програма, защото такава не е приемана от парламента. Вие заявявате пред финансовия свят, че в следващите години малка България ще тегли 8 млрд. евро дълг - това какъв сигнал ще даде на международните инвеститори, запита Гечев. Той разкритикува проекта, че не дава никакви разчети за какво ще бъдат използвани парите по години.
Йордан Цонев от ДПС отбеляза, че докато държавният дълг в края на 2009 г. е бил 12,65 от БВП, то през 2017 г. в рамките на средносрочната програма се планира той да е 31,3% от БВП или това е увеличение от близо три пъти за осем години.
Кризата си е криза, но трябва да кажем защо се случва това, заяви Цонев. Според него, от една страна, трябва страната ни да харчи по-малко, а от друга страна, нужни са реформи. Натрупването на дълг е явен индикатор, че не се правят реформи, каза Цонев.
Добре е че се предлага стратегия за управление на държавния дълг, но виждаме само как той ще се увеличава, а не обратното, посочи той.
Корман Исмаилов от Реформаторския блок заяви, че законопроектът ще даде повече спокойствие и въздух по отношение на финансите на страната.
Ние поемаме ангажимент през дефицита да вървим към балансиран бюджет, но ако като управляващи не успеем да придружим задлъжняването и с реформи, наистина след две до три години управлението ще бъде поставено в риск, прогнозира Исмаилов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!