Министерският съвет прие допълнение в Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.
Това съобщи пресслужбата на кабинета.
С акта се въвеждат правила за избор на изпълнител за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции, които държавните предприятия, търговските дружества с над 50% държавно участие в капитала и дружествата, които те контролират, следва задължително да прилагат.
Според новите правила държавните дружества няма да могат да влагат повече от 25% от общия размер на нетната си финансова експозиция само в една кредитна или финансова институция.
Това са парите след отчитането и приспадането на получените от съответната банка заеми и други оборотни средства.
Банките, в които държавните фирми ще държат парите си, ще бъдат избирани чрез конкурс.
Правилата целят унифициране на методологията за избор на изпълнител на финансови услуги, повишаване на прозрачността и ефективността при управлението на средствата на държавните дружества и предприятия, диверсификация на паричните ресурси и ограничаване на риска от концентрация на експозиции и подобряване на механизмите за отчетност на държавните дружества и предприятия, се казва в съобщението на Министерския съвет.
Дружествата трябва да приложат новия регламент до шест месеца.
От Брюксел президентът Росен Плевнелиев поздрави правителството за приетите правила и коментира, че над 80% от парите на енергийните дружества са в една банка.
"Голяма част от енергийните предприятия у нас държат парите си в една банка, някои - повече от 80%. Банката е Корпоративна търговска банка, това го знаете много добре", заяви Плевнелиев.
С въведените правила не се визира една, втора или трета банка, те бяха подготвени по прозрачен начин, съгласувани с Асоциацията на търговските банки и вярвам, че много скоро ще влязат в сила, допълни той.
Плевнелиев изрази надежда тези мерки да бъдат продължени от следващото правителство, защото постигат прозрачност в управлението на парите на държавните компании, диверсификация и намаление на риска, както и много по-голяма възможност на пазара да работи с държавните фирми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!