Спасителните фондове на еврозоната преведоха днес 4 милиарда евро нова финансова помощ на Гърция, след като засегнатата от кризата страна изпълни всички условия, поставени й от международните кредитори за отпускане на следващия транш.
Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС) е отпуснал 2,5 милиарда евро, които трябва да бъдат използвани за финансиране на бюджета и погасяване на задължения.
Постоянният спасителен фонд на еврозоната - Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ), предоставя 1,5 милиарда евро от друга програма, която включва изкупуване на гръцки облигации от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Финансовите министри от еврозоната се споразумяха в началото на месеца Гърция да получи спасителен транш в размер на 6,8 милиарда евро, който ще бъде разделен на по-малки вноски.
В началото на седмицата Международният валутен фонд също даде зелена светлина на своя дял от финансовото подпомагане за Гърция - още 1,7 милиарда долара.
Досега фондът е отпуснал 11 милиарда долара на Атина, а ЕФФС е осигурил 133 милиарда евро. На страната вече бе обещан друг 1 милиард евро от еврозоната през октомври, ако продължи с реформите.
Франс прес припомня, че на 18 юли парламентът в Атина гласува закон за държавния служител, чието прилагане започна миналата седмица.
Гръцката икономика се самобалансира, но не благодарение на структурните реформи, а чрез рецесията и страната трябва да активизира действията си, за да подкрепи икономическия растеж, се посочва в доклад на Международния валутен фонд, разпространен в сряда.
Коригирането на дисбалансите идва на висока цена – рецесията е в шестата си година, БВП на страната се е свил с 25% от пика, отбелязан през 2007 г., а нивото на безработица е около 27%, коментира АФП.
Гръцкият вестник "Катимерини" пише днес, позовавайки се на доклад на ЕК, че гръцкото правителство не е успяло да приложи 95-те мерки до крайния срок, който беше даден на страната от международните кредитори.
Все пак правителството е изпълнило навреме мерки като приемането на еднократния данък върху имуществото, приватизацията на държавните компании, изработването на стратегия за управление на човешките ресурси в публичния сектор и създаването на план за борба с безработицата.
95-те мерки, които кабинетът не е изпълнил, не са били важни за отпускането на последните траншове от международната финансова помощ за Гърция. Някои от тях обаче може да се превърнат в предварително условие за превеждането на следващите средства за Атина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!