Одитори и счетоводни къщи стоят зад повечето компании в нов списък за изтичане на капитали от банките в Кипър, съобщава в. "Филелефтерос".
Става дума за милиони евро, изтеглени от Народната банка (Лаики банк) ден или повече дни преди заседанието на Еврогрупата на 15 март, на което бе одобрен спасителният пакет от 10 млрд. евро за острова.
В списъка фигурират имена на одитори и счетоводители, в това число и техни съпруги, изтеглили близо половин милиард евро от въпросната банка, която предстои да бъде ликвидирана.
Парламентарна комисия днес отново ще заседава, за да проследи пътя на тези пари и да провери как точно е станало разграбването на банката.
Под лупа ще бъдат поставени също роднини и близки на кипърския президент, за които се твърди, че са изтеглили от Народната банка 26 милиона евро. "Филелефтерос" съобщава още, че
властите в Никозия са се договорили с тройката международни кредитори ЕС, ЕЦБ, МВФ за размразяване на 10% от активите на банковите депозити над сто хиляди евро в Банката на Кипър
Указ за размразяването на активите ще бъде издаден днес от Централната банка на острова, пише изданието.
Представител на банката каза, че това е било решено на съвещание с екипа на Тройката. Той поясни, че са били положени усилия за размразяване на 40% от влоговете, но кредиторите са били безкомпромисни.
Янкос Димитриу изрази надежда, че след като проучи нещата Тройката в крайна сметка ще се убеди и скоро ще бъдат размразени и останалите 30% от активите.
Днес се очаква да приключат преговорите, които правителството в Никозия води с Тройката за сключване на кредитно споразумение.
Еврогрупата одобри спасителен пакет за Кипър в размер на 10 млрд. евро, като първият транш от заема се очаква в началото на май.
Орязване на заплати и уволнения в държавния сектор искат от правителството в Никозия международните кредитори на Кипър, алармират вестниците днес.
Споразумението, което кипърското правителство е договорило с Тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ и се очаква да бъде подписано в средата на тази седмица, изисква допълнителни мерки за икономии в размер на 351 млн. евро или 2,1% от БВП на Кипър, посочва в. "Филелефтерос".
Изданието публикува пълния текст на документа, в който като главна цел се поставя постигането на първичен дефицит до 2,4% от БВП през 2013 г., а като средносрочна цел е заложена реализацията на първичен излишък до 4% от БВП до 2017 г. и впоследствие запазването на тези нива.
Предвижда се още:
допълнителни приходи в размер на 70 млн. евро да бъдат събрани от данъци върху недвижимите имоти;
корпоративният данък да бъде повишен от 10 на 12,5%;
облагането на лихвите и дивидентите да бъде вдигнато до 30%;
заплатите на държавните служители и пенсиите да бъдат орязани от 6,5 до 12,5%;
чиновниците в държавната администрация да бъдат намалени с пет хиляди до 2016 г., като това да стане чрез замразяване на новите назначения;
възрастовата граница за пенсиониране да се вдигне с две години за различните категории работещи;
да се извърши приватизация, която да донесе в хазната 1,4 млрд. евро за периода 2013-2016 г.;
акцизът върху цигарите, напитките и бензина да бъде вдигнат;
ДДС да бъде повишен от 17 на 19 на сто;
данъкът върху печалбите от спортните залагания над пет хиляди евро да бъдe увеличен с 20 на сто;
държавните услуги да скочат със 17%.
Правителството отърва страната от тотален фалит, цитира в. "Политис" правителственият говорител Христос Стилианидис, който подчертава, че кабинетът е наследил "атомна бомба" и че се е опитал да я дезактивира и е успял.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!