2458 нарушения при 821 процедури за обществени поръчки на стойност 1,1 млрд. лв. са констатирали служителите на Агенцията за държавна финансова инспекция през 2011 г.
Това представлява 60% от общо проверените през годината 1368 обществени поръчки на стойност 1,5 млрд. лв., сочи отчетът за дейността на АДФИ за миналата година, одобрен на днешното правителствено заседание.
Установени са и 358 случая на обща стойност над 228 млн. лв., при които не са проведени съответните процедури за обществени поръчки при наличие на основанията за това.
Тези случаи са най-тежкото нарушение в областта на обществените поръчки.
Най-много непроведени процедури има в общините (167) и в търговските дружества с държавно участие в капитала (72).
Областта на обществените поръчки остава високо рискова, показва проверката.
Действащата до юли 2011 г. нормативна уредба не даваше възможност на АДФИ по своя инициатива да определи обектите на контрол в областта на обществените поръчки - агенцията възлагаше финансови инспекции само по постъпили сигнали и искания.
С въведените законови промени АДФИ получи право да проверява обществени поръчки въз основа на годишен план, изготвен след анализ и оценка на рискови фактори.
Това ще засили превенцията, ще намали риска от безконтролно разходване на публичните финанси и ще има дисциплиниращ ефект върху възложителите на обществени поръчки, пише в съобщението.
Инспекторите на АДФИ са констатирали през миналата година причинени вреди на стойност 6,6 млн. лв.
За вреди в размер на 2,1 млн. лв. са съставени 44 акта за начет срещу 99 длъжностни лица, а за останалите са направени предложения за търсене на отговорност по Кодекса на труда или по общия исков ред.
По време на инспекциите са предотвратени и възстановени вреди за 498 хил. лв., които са в резултат на събрани вземания от недължимо изплатени суми по договори.
С промените в законодателството през 2011 г. за първи път се въведе изискването за оповестяване по тримесечия на резултатите от всяка финансова инспекция на интернет страницата на агенцията.
Резултатите са обект на сериозен обществен интерес, а публикуването им осигурява прозрачност за работата на финансовите инспектори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!