НАП даде отсрочка за служебните бележки на съкратените през 2010 г.
В последния ден от данъчната кампания навсякъде има опашки за подаване на декларации   
Източник: БГНЕС
31

Съкратените през 2010 г., които не са знаели, че трябва да подадат данъчна декларация, няма да бъдат санкционирани, ако не представят служебна бележка от бившия си работодател, заяви говорителят на данъчните Росен Бъчваров.

Срокът за подаване на данъчните декларации изтича днес.

Едва преди дни обаче стана ясно, че хората, които са останали без работа през 2010 г., също трябва да подадат декларация, дори да са работели само на трудов договор.

Пред БНР Бъчваров съобщи, че служебните бележки за доходи ще могат да бъдат изпратени в срок до две седмици.

От сутринта в приходната агенция са са обадили около 5000 души, по-голямата част от тях именно с въпроса длъжни ли са да подават данъчни декларации, ако са били безработни в някакъв период на 2010 г., каза още Бъчваров.

"Черен ден" за безработните данъкоплатци

"Черен ден ни беше днес", "В каква държава живеем", "Жалко е, просто е жалко". Такива коментари се чуваха на опашка в Централна поща в София от хора, които наскоро са разбрали, че трябва да подадат данъчна декларация, тъй като са безработни или са сменили работата през миналата година, предаде БГНЕС. Недоволството на хората бе предизвикано от липсата на информация.

Много от тях разбрали едва вчера, че трябва да подадат такава декларация

и не виждат смисъл от нея. Такава справка може да се направи при работодателя, казаха те. "Дъщеря ми от Варна ми се обади, за да ми каже", сподели жена от опашката.

Ако не подадат такава декларация, хората са заплашени с глоба до 500 лв, но масово не знаят, че трябва да го направят. От тази година за пръв път са длъжни да декларират доходите си, дори да са били само на трудов договор.

До миналата година съкратените не декларираха доходи, защото при трудови договори данъкът се удържа авансово от работодателя.

В последния ден от данъчната кампания от НАП публикуваха разяснения

за това кой трябва да подава данъчна декларация. Не са длъжни да попълват данъчния формуляр безработните, които са били без работа през цялата 2010 г.

Всички физически лица, които през 2010 г. са сменили работодателя си, но към 31 декември 2010 г. имат нов работодател и той е определил годишен данък за всички доходи от трудови правоотношения, включвайки и тези от предходния работодател, също нямат задължение да подават данъчна декларация.

Длъжни да подадат формуляр за облагане на доходите са онези лица, чиито трудови правоотношения са били прекратени през 2010 г. и към 31 декември 2010 г. не са започнали работа при друг работодател.

Тези граждани трябва да попълнят основната част на данъчната декларация и Приложение 1 към формуляра и да го подадат, за препоръчване по пощата, до изтичането на работното време днес.

Декларации за доходите на физически лица, работили само по трудово правоотношение, ще се приемат днес без изискваните по закон служебни бележки за получените доходи.

По изключение тези документи могат да бъдат представени в офиса на НАП по постоянния адрес на физическото лице в двуседмичен срок, служебната бележка може да бъде изпратена и по пощата.

Всички офиси на НАП ще работят днес с удължено работно време,

докато има чакащи клиенти. Системата за подаване на декларации за доходите по интернет ще остане отворена до 24,00 ч., съобщават още от приходното ведомство.

Подробни указания за декларирането на доходите и плащането на данъците са публикувани в рубриката "Как да попълним подоходната си декларация", консултация по данъчни въпроси гражданите могат да получат и от информационния център на телефон 0700 18 700.

От НАП публикуваха и отговори на често задавани въпроси:

Работил съм няколко месеца през 2010 г., но към 31 декември 2010 г. съм бил безработен, трябва ли да подам декларация?

Да, срокът за това е 2 май 2011 г., като по изключение се допуска декларацията да бъде подадена, без към нея да се прилагат служебни бележки за получените доходи.

През 2010 г. смених работодателя си, но към 31.12.2010 г. работя на трудов договор. Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация?

Не, ако последният ви работодател е преизчислил годишния ви доход, респ. годишния данък.

През август месец на 2010 г. ми е прекратен трудовият договор. До края на 2010 г. съм била регистрирана в бюрото по труда. Трябва ли да декларирам получените обезщетения за безработица в годишната си данъчна декларация?

Не, получените обезщетения за безработица или пенсии, например, не подлежат на деклариране в данъчната декларация. Във вашия случай трябва да попълните само Приложение 1 към данъчната декларация, като в него впишете само доходите от трудово правоотношение.

В средата на 2010 г. се пенсионирах, към 31 декември 2010г. не работя на трудов договор. Следва ли да подам годишна данъчна декларация?

Да, трябва да подадете данъчна декларация, в която да впишете доходите от трудово правоотношение, пенсиите не се декларират.

Коментари 31
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

31 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 7 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Свят Преди 7 часа

Уиткоф: Несправедливо е да се обяснява на палестинците, че те могат да се върнат след пет години

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

България Преди 10 часа

Екип постави първата доза на най-тежко пострадалата жена

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

България Преди 10 часа

По време на срещата бе обсъдено и активното сътрудничество на България и САЩ

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

България Преди 10 часа

В процес на обсъждане е специален законопроект

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

България Преди 11 часа

Обходният маршрут е през път III-198

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

България Преди 11 часа

По думите му 95% от бранша е семеен бизнес

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

България Преди 11 часа

Съдът остави в ареста обвиняемата, която е направила самопризнания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

България Преди 11 часа

Тя допълни, че органите на МВР са отказали да изпълнят съдебно разпореждане

СГС отказа ДПС да изключи Делян Пеевски

СГС отказа ДПС да изключи Делян Пеевски

България Преди 12 часа

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд

Мъж е осъден на 475 години затвор за организиране на боеве с кучета

Мъж е осъден на 475 години затвор за организиране на боеве с кучета

Свят Преди 12 часа

Това е най-тежкото наказание за участие в боеве с кучета в историята

Огромна дупка се отвори на път в Япония и расте

Огромна дупка се отвори на път в Япония и расте

Свят Преди 12 часа

Ямата на пътя, която първоначално беше с диаметър около 5 м, продължи да се разширява

<p>Войната в Украйна:&nbsp;Кадри показват пленяването на севернокорейски войник (ВИДЕО)</p>

Войната в Украйна: Кадри показват пленяването на севернокорейски войник

Свят Преди 12 часа

Все още не е ясно дали Пхенян ще изпрати допълнителни войски в Русия

Освободиха Петкова от длъжността зам.-министър на финансите

Освободиха Петкова от длъжността зам.-министър на финансите

България Преди 12 часа

Людмила Петкова заемаше поста на служебен министър на финансите

В Бюджет 2025 - 20% ДДС за ресторантите

В Бюджет 2025 - 20% ДДС за ресторантите

България Преди 13 часа

Желязков заяви, че няма да предлагат „екзотични мерки”

Бионсе излезе с повреден тоалет на сцената на "Грами" (ВИДЕО)

Бионсе излезе с повреден тоалет на сцената на "Грами" (ВИДЕО)

Любопитно Преди 13 часа

Банелите на роклята на Бионсе видимо се забиваха в гърдите ѝ