Признатият крадец Бърнард Мадоф ще получи днес присъдата си за извършването на най-голямата инвестиционна измама на Уолстрийт, предаде Ройтерс.
Очаква се 71-годишният Мадоф да получи присъда, която практически ще се равнява на доживотен затвор.
Изслушването пред съда започва в 17 часа българско време и ще бъдат изслушани инвеститорите, които ще описват шока от загубата на спестяванията си за цял живот.
Мадоф ще говори за "срама, който изпитва и болката, която е причинил", каза неговият адвокат Ира Лий Соркин, която предложи 12-годишна присъда.
"Предвид огромното количество фондове, които е откраднал и броя на жертвите, присъдата ще бъде много, много голяма", заяви Паул Радвани, професор по право от Университета в Ню Йорк и бивш федерален прокурор.
Присъда до 150 години затвор грози финансиста измамник.
100-те писма, изпратени на съдията от клиенти на Мадоф, както и казаното от 10-те, които са поканени да говорят, ще окажат "голям ефект" върху присъдата, подчерта Радвани.
Все още не е ясно колко е откраднатото. Около 13 млрд. са били проследени до над 1300 потребителски сметки. До момента са събрани 1,2 млрд., които ще бъдат върнати на инвеститорите.
Прокуратурата заявява, че през основната сметка на Мадоф са преминали 170 млрд. долара, а седмица преди ареста му през декември, балансът на фирмата е показвал 65 млрд. долара.
Мадоф ще изкара присъдата си в затвор с ниска или средна сигурност според големината на присъдата.
Мадоф се смята за създателят на най-голямата финансова пирамида в света.
Поглед назад в историята на икономическите престъпления показва обаче, че Мадоф има и много предшественици, пише "Дойче веле".
Пионерът - Чарлс Понзи
Италианският имигрант в САЩ се смята за първия голям майстор на финансовата пирамида, която и до днес служи за образец на финансови измами. В англоезичния свят името Понзи е толкова познато, че финансовите пирамиди дори биват наричани "Схемата на Понзи".
Финансовият мошеник разказва на потенциални инвеститори, че чрез продажба на международни ценни книжа би могъл да реализира дивиденти от 400% и че който вложи пари при него, щял в разстояние на 90 дни да удвои капитала си.
Понзи успява да прилъже около 40 хил. клиенти и да прибере от тях общо 10 млн. долара като накрая изчезват 4,3 млн. долара. Измамникът умира през 1949 г.
Кралицата - Дагмар Бертгес
И в Германия много инвеститори се подлъгаха по финансова пирамида, например по тази на Дамара Бертгес, която се представя като президентка на дружество без организационно покритие. Между 1991 и 1994 година наивни инвеститори влагат в нейния клуб капитал в размер на два милиарда марки.
Тя обещава на вложителите да сложи край на лошия капитал и с това се възползва от страховете им, защото и преди 15 години банките не са се ползвали с особено добър имидж. През септември 1994 г. рухва системата на Дамара Бертгес, която се състои от 80 фиктивни фирми.
Спекулантите от германската банка Херщат
Кьолнската банка Херщат е малка институция, но нейният срив през 1974 година разтърсва финансовия свят.
Последицата - в Германия е основан "Фонд за инвеститорска сигурност", променят се и редица закони. През 1971 година рухва валутната система Бретън Уудс, предвиждаща строги правила за обменните курсове на валута. За търговците на девизи това е новост.
Те могат да използват минимални промени в обменните курсове, за да реализират големи печалби. Банката Херщат се впуска от самото начало в този бизнес.
Особено успешно действа Дани Дател, който започва да работи в банката през 1958 г. най-напред като чирак. Банковият институт Херщат е обзет от истинска златна треска. Скоро много от работещите в централата, включително и портиери се впускат в хазартната игра.
През 1973 г. банката бележи оборот от продажбата на девизи в размер на 24 млрд. марки. Година по-късно обаче спекулациите удрят на камък. Вътрешна проверка в банката установява загуби от половин милиард марки. Информирана е службата за финансов надзор.
Главният собственик - концернът Герлинг води преговори с големите Дойче Банк, Дрезднер Банк и Комерцбанк за спасяване на банката Херщат.
Още на същия ден надзорната служба нарежда да бъдат закрити филиалите на Херщат в Кьолн и Бон. В този ден загубите възлизат на 480 млн. марки. На следващата сутрин пред банката се разиграват бурни сцени. Клиентите искат да изтеглят вложените пари. Касите обаче са затворени.
Без контрол - Жером Кервиел
В голямата френска банка Сосиете Женерал младият брокер Жером Кервиел иска да стане звезда. 32-годишният чиновник минава за саможивец и компютърен гений, който притежава тайни данни за контролните системи на банката и който явно използва тези познания, без сам да извлича някаква облага.
На моменти той търгува с акции за до 50 млрд. евро, без неговите началници да забележат нещо. Докато бъдат разкрити сделките му, Кервиел проиграва 4,9 млрд. евро.
Контрольорът - Ник Лийсън
Не толкова големи щети - само 1,2 млрд. долара загуби - причинява младият брокер Ник Лийсън. Той работи в Сингапур. Далеч от родината си Англия, Ник Лийсън може сам да контролира дейността си, поради което съсипва своя работодател, традиционната британска банка Беърингс.
От Сингапур той спекулира на борсата в Токио, където обаче курсовете падат непрекъснато. Дълго време Ник Лийсън успява да прикрие загубите на банкова сметка номер 8888. Преди да избяга той залепва на компютъра си бележка с лаконичното "Съжалявам".
По-късно Ник Лийсън описва историята си в книга, по която през 1999 г. се прави и филм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!