Физическите лицата, които отдават помещения под наем на други физически лица, и съответно сами определят и внасят дължимия авансово данък, през 2013 г. ще имат едно ново задължение, съобщава НАП.
Те трябва да декларират дължимите авансови вноски в нова декларация, която се подава от началото на тази година.
Това е декларацията по чл.55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), уточняват данъчните.
Декларацията се подава три пъти годишно
– в сроковете за внасяне на дължимите данъци, т.е. до края на месеца, следващ тримесечието, през което е получен дохода от наем, като за четвъртото тримесечие данък не се дължи и съответно декларация не се подава.
Както досега, годишният данък ще се определи в годишната данъчна декларация, която наемодателите ще представят пред НАП до края на април 2014 г.
Физическите лица, които отдават под наем имоти на фирми, също ще декларират годишно доходите от наем до края на април 2014 г., но те не са длъжни да подават в НАП формуляра по чл. 55
В този случай декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ (образец 4001) се подава от платеца на дохода.
Облекчение за фирмите наематели на недвижими имоти на физически лица е, че през тази година те няма да издават служебни бележки за изплатения доход на физическите лица всеки месец, а само веднъж годишно.
Фирмите наематели ще внасят данъка, удържан авансово на хазаите си физически лица, веднъж на три месеца, а не както беше през 2012 г. - ежемесечно.
И в този случай за последното тримесечие на 2013 г. платците на дохода не следва да удържат и внасят авансово данъка.
От НАП припомнят, че гражданите с 50 и над 50% намалена работоспособност, отдаващи помещения под наем, дължат авансов данък, едва когато получаваната през годината от тях сума надхвърли 7920 лв. от всички източници на доходи на лицето.
Повече информация за попълване на декларациите, плащане на данъци и нови срокове, отдаващите помещения под наем могат да получат на телефона за информация на НАП 0700 18 700 на цената на един разговор.
Същевременно Capital.bg съобщи за поправка в Закона за облагането на физическите лица, според която
за един и същ доход се въвеждат два режима - първите девет месеца данъкът по гражданските договори ще се плаща от фирмата, а за последните три - това ще е задължение на физическото лице
Мотивът за новото затруднение за данъкоплатците е, че така на държавата ще й е по-лесно.
Според "Капитал" поправката засяга хората, получаващи авторски и изпълнителски хонорари, наем за отдадени имоти и други доходи извън работната им заплата.
Досега фирмите, които изплащаха дохода, задържаха 10% от сумата и я превеждаха като авансов данък директно на Националната агенция за приходите (НАП).
Физическите лица трябваше само да декларират въпросните доходи и на практика си спестяваха време и транзакционни разходи да превеждат средствата към бюджета лично. Тази практика обаче ще се прекъсне в края на 2013 г. и в началото на 2014 г. съгласно законовата поправка.
Още финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!