Гърция е длъжна да ускори структурните реформи и особено онези, които се отнасят до свиване на държавния сектор.
Това заяви ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в Гърция Пол Томсен на конференция, организирана от британското списание "Икономист", съобщи агенция АНА-МПА.
Томсен посочи, че ако Гърция не ускори реформите, програмата за оздравяване на нейната икономика рискува да "дерайлира".
Без да бъдат ускорени структурните реформи, бюджетният дефицит ще остане на нивото, на което е сега, т.е. около 10%, посочи ръководителят на мисията на МВФ в Гърция, цитиран от Асошиейтед прес.
Той призна, че
такова мащабно финансово приспособяване не може да мине безболезнено
Невъзможно е да се справиш с дефицит от 15,5 процента от БВП без да имаш рецесия, каза той.
Същевременно Томсен призова Гърция да ускори амбициозната приватизационна програма на стойност 50 млрд. евро до 2015 г.
"Приватизацията прави истинска разлика. Ако целите бъдат постигнати, тя би променила съществено дискусиите за устойчивостта на дълга", заяви представителят на МВФ.
От своя страна главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Юрген Щарк определи евентуално преструктуриране на гръцкия държавен дълг като
"рецепта за катастрофа"
Илюзия е да се вярва, че едно преструктуриране или нещо друго ще помогне за решаването на проблемите на Гърция, каза Щарк.
Той добави, че изборът за "преструктуриране" (предоговаряне) на дълга печели почва в Европа откакто председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер не изключи такава възможност в понеделник.
"Гърция няма друга възможност, освен да насърчи адаптирането на бюджета. Едно преструктуриране е "рецепта за катастрофа", която ще остави във въздуха гръцките банки", смята Щарк.
Главният икономист на ЕЦБ обвини
корпоративни интереси във Великобритания и САЩ
за засилването на пазарния натиск върху Гърция, предаде Асошиейтед прес.
На въпрос за враждебността на пазарите към усилията на Гърция Щарк заяви: "Това не е гледната точка на всички участници на пазарите, ако трябва да сме точни. Това е дискусия, подета от Лондон и Ню Йорк".
Той призова Гърция "да удвои усилията си" в структурните реформи, които според критици са в застой и подчерта, че мерките за икономии ще бъдат достатъчни, за да изправят страната на крака.
"Гърция е платежоспособна. Това е важно послание", подчерта той. "
ЕС призова тази седмица социалистическото правителство на Гърция да вземе спешни мерки, за да продължи да следва целите на програмата за икономии, която е условие за отпускането на спасителния заем в размер на 110 млрд. евро, договорен с МВФ и ЕС.
Финансовият министър Георгиос Папаконстантину се вслуша в предупреждението и потвърди, че ще бъдат взети
допълнителни мерки в размер на 6 млрд. евро за 2011 г.,
които ще бъдат обявени в близките дни.
Вчера Гърция обеща да намали раздутия си държавен сектор, като съкрати 150 000 души до 2015 г.
По-късно през деня в Атина имаше сблъсъци между полицията и стачкуващи общински служители пред сградата на парламента. Полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрантите.
Стачкуващите настояват за незабавно оттегляне на законодателен акт, предвиждащ увеличаване на работното време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!