Н ад 3500 лв. ще струва връщането на здравни права в случай, че никога не сме плащали за здраве, съобщи Нова ТВ.
Днес социалните партньори обсъдиха предложението на здравния министър Петър Москов за реформи в здравноосигурителната система.
Длъжниците ще имат 6 месеца, за да покрият неплатеното за последните три години. Ако не става въпрос за частични пропуски, то това означава, че трябва да внесат 630 лева. След гратисния период системата ще смята какво дължим, откакто съществува Здравната каса - от 2000 г.
Така, ако оттогава сме били в чужбина и наесен решим да се приберем за лека операция, ще си върнем правата не срещу 630 лева, а срещу почти 7000 лв., защото към този месец дългът ни е 3589 лв.
Всъщност целта е да се намери начин да не се източва касата и тя да не играе ролята на социална институция. Затова се постави и въпросът трябва ли държавата да плаща вноските на държавните служители или не.
Базовият пакет медицински дейности ще включва всички всички социалнозначими заболявания, каза заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков,
цитиран от БТА по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Той коментира критиките на работодатели и синдикати на предложенията за промени в Закона за здравното осигуряване.
Базовият пакет ще обхване всички заболявания, които предизвикват 96% от смъртността в България, "тези, които водят до трайна инвалидизация, а не онези които предизвикват сърбеж", обясни Шарков.
Спешният пакет ще е този, който гарантира спешност и гарантира здравното обслужване и на неосигурените, допълни Шарков.
По отношение на предложенията за разширяване на участието на държавата в квотата в Надзорния съвет на касата, Шарков заяви, че сегашното състояние може да продължи.
По думите му това е "състояние на ежегоден дефицит, бюджет на лечебните заведения, който драстично се различава от нужното". Всички говорят и за източване на касата, допълни Шарков. Според него арбитражът категорично се подкрепя от професионалните съсловни организации. В него трябва да участват представители на гилдията, защото тогава е най-качествен контролът, смята заместник-здравният министър.
По думите му е приет стандарт индикатор за качеството на здравните услуги, който ще бъде публикуван на страницата на здравното министерство, и по критериите в него ще бъде следена работата на лечебни заведения.
По повод критиките, че не е разумно пациентите да оценяват качеството на здравните услуги, Шарков обясни, че и сега пациенти участват в анкетни комисии за оценка на качеството.
Вицепремиерът Калфин обобщи забележките на работодатели и синдикати по законопроекта - всички подкрепят мерките за повишаване на събираемостта и ангажиментът държавата да увеличава дохода върху вноските на децата.
По думите му е единодушно и отрицателното становище на социалните партньори по отношение на разширяването на състава на НЗОК така, че държавата да има мнозинство.
Според работодатели и синдикати няма достатъчно информация, свързана с достъпа до здравни услуги - липса на достатъчно информация, свързана с отделните групи - хора в чужбина, с ниски осигуровки или без осигуровки. Според синдикати и работодатели в контрола върху здравните услуги освен граждани, трябва да участват и специалисти.
Повече вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!