Международният валутен фонд (МВФ) ще прибегне за първи път в историята си към продажба на облигации, за да генерира средства за подпомагане на развиващите се страни, които изпитват най-сериозни затруднения в справянето с финансовата и икономическа криза.
Това обяви ръководителят на фонда Доминик Строс-Кан след края на срещата на Международния валутен и финансов комитет (ръководния орган на МВФ) във Вашингтон.
Нововъзникналите пазарни икономики като Китай, Бразилия и Индия настояваха МВФ да вземе това решение като алтернатива на варианта да отпуснат дългосрочни заеми на фонда. Те искат да получат по-голямо влияние в процеса на вземане на решения в организацията, преди да се съгласят да й отпуснат такива заеми, отбелязва АП.
В комюникето, публикувано от МВФ след края на срещата се уточнява, че 185-те страни членки "са решени да вземат допълнителни мерки, за да се гарантира икономическото съживяване".
Ние се споразумяхме да увеличим разполагаемите ресурси на МВФ чрез незабавно финансиране на страните членки с до 250 млрд. долара, отбеляза Строс-Кан, цитиран от АФП.
"Настроени сме оптимистично за възстановяването на икономиката. Според нас в момента ситуацията е под контрол и възстановяването ще започне през 2010 г.", допълни той, но призна, че в момента е "много трудно да се правят прогнози, тъй като ситуацията се променя всеки ден".
Шефът на МВФ подчерта необходимостта от разработване на стратегия за излизане от кризата.
"Всички държави имат различни виждания за необходимите действия в дългосрочен план. На първо време обаче трябва да излезем от кризата и чак тогава да мислим какво ще правим в по-далечно бъдеще", заяви той.
Директорът на Международния валутен и финансов комитет Юсеф Бутрос Гали подкрепи Строс-Кан и заяви, че светлината в края на тунела за световната икономика ще започне да се вижда още в края на тази година.
На срещата на върха на Г-20 в Лондон преди три седмици лидерите на 20-те обещаха да подкрепят МВФ с 500 млрд. долара, но до този момент не са постигнали съгласие за начина, по който да бъдат осигурени средствата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!