Международният валутен фонд (МВФ) призна, че е допуснал "значителни грешки" в спасителния план за Гърция и заяви, че страната е изпаднала в много по-тежка рецесия, отколкото било предвидено, съобщи Асошиейтед прес.
МВФ направи това необичайно откровено признание в доклад за гръцката криза, публикуван вчера.
Гърция загуби достъпа си до кредитните пазари през 2010 г. и получи спасителен заем от 200 млрд. евро от страните от еврозоната и МВФ в рамките на две последователни програми.
Страната обаче остана в рецесия за шеста поредна година, а безработицата достигна 27%.В доклада се посочва, че МВФ и партньорите му в споразумението - Европейската централна банка и Европейската комисия - значително са подценили до каква степен мерките за икономии, като орязване на разходите и увеличаване на данъците, ще задълбочат рецесията.
Като "цинично" определят днес гръцките вестници признанието на МВФ, че е допуснал "значителни грешки".
Според в. "Имерисия" в документ с гриф "строго поверително" фондът признавал, че е подценил сериозно щетите, които щели да нанесат на гръцката икономика предписаните рецепти за строги икономии.
"Притиснахме ви, за да не дадем пари", било признанието на фонда, според в. "Вима".
Фондът подчертава, че рецептата, която била следвана по отношение на Гърция, е била съгласувана с ЕС, като целта била да се спечели време за останалата част от еврозоната.
МВФ твърдял, че бил променил собствените си правила, за да направи дълга на Гърция "устойчив" и че впоследствие страната се била провалила по три от четирите критерия, поставени като условия, за да може фондът да предостави финансова помощ.
В. "Етнос" отбелязва, че копие от вътрешния документ на фонда е попаднало в редакцията на "Уолстрийт джърнъл".
През последните три години редица висши представители на МВФ, в това число и Кристин Лагард, нееднократно заявяваха, че нивото на гръцкия дълг е "устойчиво" и че дългът ще бъде погасен докрай и в предвидените срокове.
Документът обаче определя като несигурни възможностите за спасението на Гърция. Те били "толкова значителни", че представителите на фонда не можели да гарантират, че гръцкият държавен дълг бил "устойчив" и "надежден".
Според в. "Нафтемборики" в документа се твърдяло още, че най-много ползи и най-облагодетелствана от това спасение била Европа, а не Гърция.
В документа особени критики се отправяли и по адрес на Европейската комисия.
Брюксел бил критикуван за това, че не е насочил усилията си към последиците от това спасение върху растежа, а се е занимавал с изисквания, свързани с нормите на съюза.
В. "Кердос" пише, че нито един представител на Комисията не бил открит за коментар във връзка с този доклад на фонда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!