М еждународният валутен фонд (МВФ) предвижда умерен ръст за 2015 г., близък до нивото от 1.7% през миналата година, базиран на износа и усвояването на фондове на Европейския съюз (ЕС).
Рисковете по отношение на перспективата са по-скоро позитивни и
засилването на вътрешното търсене е възможно да увеличи умерено растежа през 2016 г.
И макар че с повишаването на икономическата активност безработицата е намаляла, се прогнозира тя да остане все още висока. Дефлационният тренд ще се пречупи със стабилизирането на цените на суровините.
Това се казва в изявление на екипът на МВФ, който посети София от 4 до 9 ноември 2015 г., за да обсъди с българските власти икономическите перспективи и свързаните с тях политики.
След визитата си екипът посочи, че
властите в София са пропуснала възможността да намалят фискалния дефицит през настоящата година
въпреки по-добрите от очакваните приходи и препоръча по-строг контрол на държавните разходи до края на тази и през следващата година, добавяйки, че заложените фискални цели са постижими.
Финансовото министерство на България ревизира тази есен във възходяща посока с 0,3% първоначалната си цел за бюджетен дефицит през настоящата година до 3,3% от БВП, като се позова на необходимост от увеличение на разходите за подкрепяните от ЕС проекти в страната и на неспособността да намали разходите за персонал в някои министерства.
„Фискалните цели за 2016-а година зависят от съществено повишение на приходите, някои от които имат еднократен характер.
Необходим е строг контрол върху разходите, включително и разходите за заплати, както и готовността да се увеличи спестовността, ако приходите са недостатъчни”,
посочи МВФ в свое изявление след края на визитата в България.
„Правителството трябва да продължи да търси възможности за ускоряване на фискалната консолидация, за да доведе дълга на страната към устойчив низходящ път на развитие възможно най-скоро и да подкрепи стабилното натрупване на фискален резерв”, допълни фондът.
България трябва да намали дупката в бюджета, за да се избегнат външни рискове и за да защити лева, който е фиксиран към еврото.
Фалитът на четвъртата по големина българска банка – КТБ през миналата година причини рязко повишение на фискалния дефицит
до 5,8% от БВП през 2014-а година и навреди отчасти на доверието в банковата система на страната.
МВФ приветства плановете за провеждане на щателен банков надзор (т.нар. „стрес-тест”) и планирания за следващата година преглед на качеството на банковите активи (AQR – asset quality review).
Фондът също така призова българските управляващи да предприемат стъпки за стабилизиране на дефицита в държавния енергийния сектор и за по-нататъшен основен преглед и ремонт на неефективните пенсионна и система на здравеопазването, за да се стимулира икономическия растеж, който МВФ очаква да се подобри скромно спрямо прогнозирания за настоящата година растеж от 1,7 процентни пункта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!