Сегашната структура от три стълба на пенсионната система в България е добра, системата не трябва да се променя, а професионалните пенсионни фондове трябва незабавно да започнат да изплащат пенсии.
Това каза на пресконференция днес ръководителят на техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа в България Емануеле Балдачи.
Международният валутен фонд (МВФ) препоръчва на българското правителство ограничаване на дефицита в пенсионната система.
За да бъде преодолян големия дефицит, който се натрупва в НОИ, трябва да бъдат предприети три спешни мерки, отчита мисията на фонда. Балдачи посочи като неотложни три мерки:
- повишаване на възрастта за пенсиониране още от 2011 г.;
- увеличаване с два процента на вноските за пенсии от януари 2011 г.;
- индексация на пенсиите спрямо цените като по този начин ще се избегне увеличаването на размера на пенсиите при липса на реформа.
От МВФ препоръчват и затягане на контрола върху получателите на пенсии за инвалидност посредством произволни прегледи на получателите на инвалидни пенсии от медицински комисии на НОИ.
По отношение на намерението на правителството да прехвърли професионалните пенсионни фондове към НОИ Балдачи посочи, че оценявайки тази идея трябва да се вземат две неща предвид.
Първото е ефектът върху бюджета, който по думите му няма да е толкова голям, че да покрие дефицита, а второто – ефектът върху структурата на пенсионната система.
Професионалните пенсионни фондове са въведени през 2000 г. като част от пенсионната реформа и тя трябва да започне да се изпълнява, а не да се променя, каза Балдачи.
Мерките и реформите трябва да бъдат насочени към подобряване на сегашната система, а не към връщане назад, заяви представителят на МВФ.
Балдачи уточни, че има проблем заради ниското ниво на пенсиите, които тези професионални фондове могат да започнат да изплащат, но според него това може да се реши като има доплащане към тези пенсии от страна на НОИ.
В средносрочен план трябва да се промени и формулата, по която се изчисляват пенсиите, отчита мисията на фонда.
Балдачи посочи, че би могла да се ползва шведската или полската формула за изчисление на пенсиите, при която е по-ясна връзката между големината на плащаната през годините осигурителна вноска и размера на пенсията.
Това не е мярка, която трябва да се вземе още следващата година, но ще е добре, ако формулата за изчисляване на пенсиите отразява тази връзка, коментира Балдачи.
Според него това ще има ефект и върху събираемостта на вноските, защото хората ще възприемат плащането им като инвестиция.
Фондът прогнозира дефицит от 6,5% от БВП в пенсионната система през 2010 г.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!