Д ебатът за дълга в Народното събрание се подменя и темата се експлоатира зарди краткосрочни политически дивиденти.
Това заяви бившият финансов министър Муравей Радев пред Нова ТВ.
Споровете за дълга доведоха до раздор в управляващата коалиция - парламентарните групи на АБВ и Патриотичният фронт обявиха, че няма да подкрепят ратификацията на договора, а Борисов заплаши с оставка, ако ратификацията не мине. Впоследствие стана ясно, че разговорите между партньорите в управлението продължават.
Радев обясни, че това, което се обсъжда в парламента, не е договор за ратификация за дълг, а за посредници, които ще обслужват бъдещия дълг през следващите три години.
"Всяка година има такова нещо. Сега излиза стар дълг в падеж. Една добра инициатива рискуваме чисто по български да я съсипем", каза Радев. Той обясни, че за пръв път за последните три години България се опитва да излезе на международните финансови пазари и да вземе дълг от тях при по-добри условия.
Така показваме стабилност, сигурност, печелим доверие и ще получим лихви, които са много по-ниски, заяви той, като допълни, че тези 10%, за които се говори, са само горен праг и няма как да ни обложат с подобна лихва.
"В последните години България винаги оповестява лихва до 10%. Това се прави, защото ако например кажете "до 5%", пазарите ще се ориентират за вашата възможност да плащате дълг и ще ви забият 4,5%", обясни той.
Експертът уточни, че времето да се теглят пари е подходящо, тъй като сега лихвите са с исторически ниски нива.
Ако тази ратификация бъде провалена, просто няма да имаме посредници за издаването на нов дълг, който е приет с бюджета и ще бъде емитиран така или иначе, обясни Радев.
Според разчетите на Министерството на финансите увеличението на дълга на България след три години ще е с 5,3 млрд. лева, а не със 16 млрд., тъй като основната част от новия заем е предназначен за рефинансиране на стар дълг, обясни Радев.
"Тази година България има 22 млрд. лева вътрешен и външен дълг. След три години те ще бъдат 27,3 млрд. Като ги извадим, се получава 5.3 млрд.", каза още Радев.
По думите на Муравей Радев темата има специфики, които я правят много благодатна за политически спекулации
Мая Манолова от четирите аритметични действия знае само да събира, коментира Радев изказванията на депутата от БСП за новия дълг на правителството. "Жената е юристка, но трябва да се научи и на изваждане. Чула, че миналата година са гласували 8 милиарда дълг, чула сега едни нови 16 милиарда, и ги събира. А тези 8 милиарда са част от 16-те. И онзи ден говори за 24 милиарда. Ужас, трагедия, какво да правим сега - държавата ще се изпари! Хората не разбират и ето как ги подвеждат”, заяви Радев.
В същото време той определи като „глупости” твърденията, че ако не изтеглим заема, държавата ще фалира.
"Нищо няма да се случи. Това е измислен спор. Най-сигурното е, че Мая Манолова ще изтегли онази извънредна емисия с „Горановките”, която тези дни пусна в обращение", каза финансистът.
По думите на Радев сюрпризирани от плановете на правителството за дълг са само депутатите, които са проспали гласуването на държавния бюджет за 2015 година. Вдигнатите разходи надуват дефицита, който няма как да се финансира, освен с дълг, обясни финансистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!