Рейтинговата агенция "Мудис" (Moodys.com) понижи оценката си за 13 италиански финансови институции, включително за някои от най-големите банки като "Интеса Санпаоло" (Intesa Sanpaolo) и "Уникредит" (Unicredit) и даде отрицателна перспектива за всички рейтинги, предаде Ройтерс.
Рейтингът на седем институции се понижава с една степен, а на шест - с две степени
Рейтингите на дългосрочните депозити и дълга на "Интеса Санпаоло" и на "Уникредит" са намалени от А3 на Baa2.
В петък "Мудис" понижи рейтинга на суверенния дълг на Италия от A3 на Baa2, две нива над така наречения статус "боклук" (junk).
В съобщението на рейтинговата агенция се казва, че понижаването на оценките е следствие от "отслабването на кредитния профил на италианското правителство".
Според "Мудис" рисковете, пред които е изправена Италия, са засилени от крехкото доверие на пазарите и от финансовите проблеми на Гърция и Испания, предаде Асошиейтед прес.
От агенцията отчитат и намалялото желание на чужди инвеститори да купуват италиански облигации.
"Асошиейтед прес" предоставя
списък на банките с понижен рейтинг:
Unicredit и Uniцredit Leasing; Intesa Sanpaolo; Banca Carafirenze; Banca IMI; Banca Monte Parma; Cassa di Risparmio di Parma e Piacenza; Banca Popolare Friuladria; Banca Carige; Credito Emiliano; GE Capital SpA; Cassa Depositi e Prestiti; Istituto Servizi Mercato Agricolo Alimentare.
Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) понижи глобалната си прогноза за икономически растеж за 2103 г. от 4,1% до 3,9%.
Прогнозата за 2012 г. се понижава от 3,5% на 3,4%, като корекцията е спрямо април. В средногодишната си прогноза за световната икономика, МВФ също така изрази притеснения, че капацитета на развиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия, може да е по-малък от предполагания и в бъдеще растежът може да бъде разочароващ.
"Рисковете за понижаване на тази глобална прогноза продължават да са големи. Най-непосредственият риск е забавяне или недостатъчно действие от страна на политиците, което да ескалира допълнително кризата с еврото," информира МВФ.
Според Фонда развитите икономики ще регистрират ръст от 1,4% за настоящата година и 1,9% през 2013 г.
МВФ също така намали очакванията си за ръста в еврозоната с 0,7%
през 2013 г. и запази прогнозата си за свиване от 0,3 на сто през 2012 г. МВФ вече очаква, че икономиката на Испания ще се свие през тази и през идната годината.
МВФ също така призова за създаването на общоевропейска програма за гарантиране на депозитите и механизми за спасяване на банките в затруднение.
Най-голям приоритет е решаване на кризата в еврозоната, отбелязват от МВФ. Фондът призовава Европейската централна банка да осигури достатъчна ликвидност, за да се подкрепят банките. ЕЦБ също така трябва да смекчи монетарната си политика, смятат в МВФ.
Кризата в Европа обаче не е единствената заплаха за глобалната икономика, подчертават от Фонда. Съществуват притеснения, че политическият дебат във Вашингтон как да бъдат избегнати автоматичните съкращения в държавните разходи и увеличаването на данъците през идната година.
САЩ са изправени пред т.нар. от икономистите "фискална скала"- изтичане на данъчните облекчения от ерата на президента Джордж Буш и автоматично съкращаване на 1,2 трилиона долара разходи. Това може да се окаже достатъчно, за да се прати слабата възстановяваща се американска икономика отново в рецесия.
Преди края на годината се очаква дългът на САЩ да достигне тавана от 16,4 трилиона долара,
което увеличава притесненията от фалит, ако Конгресът отново не увеличи този праг
Макар и финансовите анализатори да вярват, че Конгресът и Белият дом ще намерят начин да избегнат тази фискална катастрофа, МВФ предупреждава за потенциална значителна реакция на пазарите, ако постигането на консенсус бъде заплашено.
МВФ обяви още,че деблокира нов транш от помощи за Португалия в размер на на 1,48 млрд. евро, предаде Франс прес.
С тази сума средствата, отпуснати за Португалия от фонда от май 2011 г. стават 21,13 млрд. евро.
Представянето на Португалия позволява незабавно да бъдат отпуснати 1,48 млрд. евро в рамките на плана за подпомагане на страната с общо 78 млрд. евро в продължение на три години, договорен от Европейския съюз и МВФ, се казва съобщение на Фонда.
Фондът приканва Лисабон да продължи да спазва строгата си бюджетна политика и да извършва набелязаните реформи.
Фискалните цели, които Португалия си е поставила за края на 2012 г., са изпълними, констатира МВФ, но предупреждава, че по-ниските приходи повишават риска от неизпълнение на тези цели.
Още икономически и финансови новини на PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!