Международната рейтингова агенция "Мудис" (Moody's) понижи с четири пункта - от Ваа1 на Ва2 - рейтинга на португалския държавен дълг, предаде АП.
Така той вече се смята за "спекулативна" инвестиция, отбелязва АФП.
Освен това агенцията обяви и негативна перспектива за новата си оценка, което означава, че
възнамерява да я понижи още повече в средносрочен план.
"Мудис" аргументира решението си с опасенията, че страната ще има нужда от втори спасителен пакет от заеми.
В съобщението й се посочва, че вероятността Португалия да може да взема заеми от международните финансови пазари през 2013 г. става все по-малка.
Вследствие на това Лисабон вероятно ще има нужда от допълнителна финансова помощ, освен заемите в размер на 78 млрд. евро от частни банки, които вече получи в началото на годината.
Португалия бе изолирана от пазара на дългосрочни облигации през април, когато правителството се разпадна, а инвеститорите започнаха да изпитват силни опасения за финансовото й бъдеще, припомня АП.
Веднага след като "Мудис" обяви решението си,
лисабонската фондова борса отчете силен спад.
Акциите от водещия индекс PSI-20 в Лисабон потънаха с 2,41 пункта до 7171,44 пункта, като най-голямо понижение на цените бе отчетено в банковия сектор.
Котировките на акциите на най-голямата частна португалска банка Бе Се Пе (BCP) изгубиха 6,09%, на банка Бе Пе И (BPI) се понижиха с 4,76%, а на Бе Е Ессе (BPS) - с 4,38 на сто. Другите акции, които поевтиняха, бяха на енергийната компания "Енержиас де Португал" (Energias de Portugal) и РЕН (REN), чиято приватизация е предвидена да стане преди края на годината.
Европейската комисия разкритикува решението на "Мудис",
което според нея е изградено на твърде спорни сценарии.
Говорителят на ЕК по икономическите въпроси Амадеу Алтафаж посочи, че избраният момент е много неподходящ на фона на проблемите в Гърция, която наскоро едва избегна фалита, благодарение на подкрепения от нейните депутати нов план за строги икономии и приватизации.
Говорителят отправи предупреждение и към англосаксонските рейтингови агенции, чиито решения предизвикват сътресения в много страни от валутния съюз, които са изправени пред голямо задлъжняване.
Брюксел припомни, че същите тези рейтингови агенции не са изиграли ролята си на "караул" в началото на финансовата криза, тръгнала от Съединените щати с фалита на банка "Леман брадърс" (Lehman Brothers) през септември 2008 г. Навремето те не санкционираха високорисковите финансови продукти, които се оказаха в основата на световните сътресения.
Възможно е да се създаде европейска рейтингова агенция,
но това не е въпрос на политическо решение на европейските институции, заяви на пресконференция в Страсбург председателят на ЕК Жозе Барозу.
Той отбеляза, че до момента сред големите играчи в сектора липсва силен европейски участник. По неговите думи рейтинговите агенции са също част от пазара, така че вероятно невинаги са напълно обективни.
Гръцкият външен министър Ставрос Ламбринидис разкритикува
"лудостта" на рейтинговите агенции.
"Това намаляване на рейтинга не се базира върху факта, че Португалия не си върши работата с реформите, а върху хипотезата, че страната отново ще има нужда от помощ. Виждате ли лудостта на това самоосъществяващо се пророчество?", заяви той на конференция в Берлин.
Зам.-министър на финансите на Германия Йорг Асмусен коментира, че е твърде рано е да се обсъжда нов спасителен план за Португалия.
Берлин е уверен, че страната ще успее да проведе нужните реформи и да се възстанови, каза той за агенция Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!