Международната рейтингова агенция "Мудис" (Moodys.com) понижи от стабилна до негативна перспективата пред Европейския фонд за финансова стабилност, ден след като намали перспективите на Германия, Холандия и Люксембург, предаде Франс прес.
"Мудис" обяви, че решението за понижаване на перспективата на помощния фонд на ЕС отразява негативните промени в перспективата по кредитния рейтинг на Германия, Холандия и Люксембург.
Германия ще продължи да играе ролята на котва на стабилността в еврозоната, заяви в комюнике финансовото министерство на страната вчера.
Германия ще направи всичко заедно с партньорите си, за да преодолее възможно най-бързо европейската дългова криза, допълва текстът.
Берлин се е запознал с мнението на "Мудис", но отбелязва, че
"рисковете в еврозоната, посочени от рейтинговата агенция, не са нещо ново"
Тази оценка изтъква най-вече краткосрочните рискове, докато перспективите за стабилизиране в дългосрочна перспектива не се споменават, допълва германското финансово министерство.
Самата Германия е стабилна икономически и финансово, твърди министерството, което припомня, че от 2014 г. страната ще има балансиран бюджет, а капитализацията на банковия сектор значително се е подобрила при "стабилни перспективи за растеж на германската икономика".
Агенция "Мудис" е избрала изключително неподходящ момент да понижи дългосрочната перспектива по рейтингите на европейски страни, заяви пък източник от Европейската комисия, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В момента ЕК "анализира това решение", отбелязва източникът.
"На 20 юли Еврогрупата реши да проведе програма за рекапитализиране на испанските банки, която ще даде възможност да бъде възстановено доверието във финансовата система на страната.
Създава се впечатление, че анализаторите на "Мудис" не отчитат усилията, които общността полага за стабилизиране на финансовата система", допълва източникът.
Правителствата на страните от ЕС поискаха днес увеличение от 2,8% на бюджета
за следващата година, което е доста под предложението на Европейската комисия за 6,8%, предаде ДПА.
Европейската комисия предложи бюджет за 2013 г., предвиждащ плащания на стойност 137,9 млрд. евро (166,6 млрд. долара), като посочи, че парите са необходими, за да се плати за проекти, одобрени от правителствата на ЕС в миналото.
Мнозинството от министрите, отговарящи за европейските въпроси в страните от ЕС, подкрепиха бюджет от 132,7 млрд. евро. Великобритания, Холандия и Швеция, които бяха за още по-големи съкращения, гласуваха против предложението, а Австрия се въздържа.
Несъгласието подчерта голямото разделение в ЕС за това дали повече разходи или повече съкращения са решението на икономическата криза в еврозоната.
Кипър председателства в момента ЕС и ще преговаря по бюджета с Европейския парламент, който има последната дума по този въпрос.
Кипърският заместник-министър по европейските въпроси Андреас Мавроянис отбеляза, че се надява да бъде постигнато споразумение до ноември.
Министрите защитиха своя вариант на орязан бюджет, заявявайки, че все пак средствата за "устойчив растеж" ще бъдат увеличени с 6,7%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!