Според "Мудис" през 2012 г. българската икономика ще нарасне с 0,9%.
Това се посочва в годишния кредитен доклад на рейтинговата агенция, цитиран от Министерството на финансите.
В него се отбелязва и доста по-песимистичната, макар и след ревизия, прогноза на правителството за ръст от 1,4%.
"Мудис" очаква дефицитът по бюджета да достигне 2% от БВП през 2012 г., в сравнение с прогнозата на правителството за 1,4%.
Това отклонение до голяма степен отразява по-песимистичните прогнози на агенцията по отношение на икономическия растеж, отбелязва докладът.
Рейтингът на държавните облигации на България е Baa2 със стабилна прогноза, след като бе повишен от Baa3 през юли 2011 г.
Вече ниският бюджетен дефицит като процент от БВП се очаква да се свие още повече през следващите две години, се казва още в документа.
Националната програма за реформи на правителството поставя амбициозна цел за повишаване на стандарта на живот в България до 60% от средния за еврозоната до 2020 г.
Държавните финанси са здрави, с нисък размер на дълга по всички стандарти. Дефицитът на сектор Държавно управление се сви през последната година до 2,1% от БВП.
Доходите в България би трябвало да задържат или свият разминаването с най-богатите държави в ЕС. Това продължаващо догонване е причината, поради която "Мудис" оценява дългосрочната икономическа сила на държавата като висока (значително над средната).
Настоящата администрация превърна намаляването на престъпността и по-доброто усвояване на средствата от ЕС – две ключови институционални слабости – в основен приоритет, и има признаци за подобряване след избирането й през юли 2009 г.
Процентът на усвояване на еврофондове нарасна през последните две години, като 20% от отпуснатите средства за 2011-2013 г. бяха усвоени към 31 март 2012 г., въпреки че това предполага да се извърши значителна работа.
Българските институции са силни, когато става въпрос за разумни фискални политики, парична политика и регулиране на банковата система, отбелязва кредитната агенция.
Регулаторите изискваха от банките да реинвестират своята печалба през годините на бума, а не да я репатрират към чуждестранните си дружества - майки.
Фискалната позиция на България е много силна: съотношение дълг / БВП в размер на 16,3% към края на 2011 г. - втората по ред най-ниска стойност в ЕС след Естония.
Тъй като дефицитът на България падна под 3% през 2011 г., се очаква скоро страната да излезе от процедура по прекомерен дефицит.
Най-добрата съпоставка на България с равнопоставени държави в Европа са другите държави с режим на валутен борд или фиксирани курсове, като Литва (Baa1/стабилна) и Латвия (Baa3/положителна).
И двете държави се справиха много по-зле по време на световната криза, с общ икономически спад в размер на над 20% в Латвия за периода 2008-2009 г. и 12% в Литва, отбелязват от агенцията.
Държавните показатели на България ще останат по-силни от тези на горните две държави в средносрочен план.
Рисковете, предизвикани от режима на валутен борд, са свързани основно с последващите рискове в случай че системата бъде изоставена или не издържи. Обаче, това е риск с ниска вероятност. Политическият риск е нисък, тъй като има огромен консенсус за поддържането на валутния борд и на политическа рамка.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!