Обръчът около управителя на централната банка на Кипър Паникос Димитриадис се затяга, пише днес кипърският гръцки вестник "Филелефтерос".
Срещу него има обвинения за подаване на фалшиви данни и недостатъчна информация относно изтичането на пари от кипърските банки преди решението на финансовите министри от еврозоната върху депозитите на острова да бъде наложен еднократен данък.
Представеният от Димитриадис списък с вложителите, изнесли пари в чужбина, е непълен и много от държателите на депозити са останали извън него, посочва "Филелефтерос".
Според публикации в кипърските медии централната банка е дала указания на "Алварез и Марсал" да не проверява Кипърската народна банка (Laiki bank).
Скандалът между институциите в Кипър набира скорост,
след като парламентът на страната обвини централната банка в нежелание да разкрие пълната информация за държателите на банкови депозити.
Вчера кипърските законодатели преустановиха разследването на лица и компании, за които се твърди, че са изнесли милиони евро от своите влогове в Банката на Кипър и в кипърската Народна банка.
Тегленето на пари е станало от 1 до 15 март точно преди постигната договореност между правителството и Еврогрупата за въвеждане на данък върху банковите депозити, като мярка за преодоляване на кризата на острова.
Етичната комисия към кипърския парламент спря разследването, протестирайки срещу нежеланието на централната банка да предостави цялата информация за изтеклите средства от двете банки
Пред журналисти председателят на комисията Димитрис Силурис заяви, че е получил списък с имената на шест хиляди физически и юридически лица, изтеглили през въпросния период милиони евро от депозитите си, които прехвърлили в чужбина.
Ние бяхме разочаровани и възмутени, след като открихме, че данните в списъка са само за 15 дни, а не за цяла година, както бяхме поискали, каза Силурис и добави, че подобно отношение на централната банка е недопустимо.
На свой ред централната банка обяви, че обемът на информацията е огромен и че искът на депутатите трябва да бъде предефиниран, тъй като противоречи на закона за спазване на банковата тайна.
В последно време централната банка на острова е обект на остри критики
Политическите партии в страната неведнъж са се изказвали за оставката на шефа на банката Паникос Димитриадис.
Сигнал за влошаване на отношенията между правителството и централната банка бе и поисканото от президента Никос Анастасиадис анулиране на решението за назначаване на Спирос Ставринакис за подуправител на банката.
На този пост Ставринакис бе назначен от бившия президент Димитрис Христофиас през последните дни на управлението на неговото правителство до февруари тази година.
Наблюдатели смятат, че именно Ставринакис е човекът, отговорил на искането на парламентарната комисия и е предоставил данните, предизвикали недоволството на нейните членове.
Още икономически новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!