Ни ионалната обсерватория в Рожен ще работи по проекти на Министерството на земеделието и храните и на Министерството на околната среда и водите и така ще оцелее финансово.
Срещу тази си работа ще получим средства, необходими за оцеляване на обсерваторията до края на годината, съобщи пред журналисти доц. д-р Таню Бонев, директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, след среща в Министерския съвет с премиера Бойко Борисов и министри.
Боев отбеляза, че изпълнението на допълнителните дейности ще отклони малко учените от пряката им работа, свързана с астрономията. По двата договора учените ще извършват допълнителни дейности, за които ще получат нужните им средства, за да оцелеят до края на годината. Единият договор вече е подписан и още днес обсерваторията в Рожен би трябвало да може да получи поне част от парите си по него.
"Астрономията е най-мултидисциплинарната наука, а може би и най-приложната наука, и възможностите на института за обработка, анализ и интерпретация на данни могат да бъдат приложени за дейности, специфични за двете министерства", обясни доц. Бонев.
"Може би ще пропуснем някой астероид, който след десетина години ще удари Земята, но няма как", коментира доц. Бонев.
"Има един опасен астероид, който 2036 година може и да ни удари", добави той и на репликата на премиера Бойко Борисов "гледайте го тогава", той обясни: "Ще го гледаме, ако ни остане време от другите дейности, с които сега се натоварваме допълнително".
"Може би ще пропуснем и някоя избухваща звезда, която ако не наблюдаваме, ще пропуснем неща, които можем да научим от звездите", добави той.
"Единственият пример за добре управляван ядрен синтез имаме в Слънцето и в звездите. Милиарди години те светят и някои от тях избухват, за да ни подскажат какви мерки трябва да вземем, за да опазим бъдещите ядрени централи, но сега се налага някои други дейности да извършим", каза още доц. Бонев.
Думите му предизвикаха реакция на премиера Борисов, който смята, че "БАН си има свои бюджет и той трябва да се грижи за своите институти", но обеща министерството на образованието, младежта и науката да отдели още пари за астрономите при необходимост.
"За да не изпуснем някой астероид или някой взрив след 10 години на някоя звезда, сме готови да ви дадем целево от МОМН веднага пари", заяви Борисов.
Преди месец се разбра, че бюджетът на обсерваторията, отпуснат от БАН за 2012 г., е 692 000 лева, а
необходимите средства за нормалното й функциониране са 960 000 лв. Последваха протестни акции.
Министър Нона Караджова изказа разочарование си от това как се разпределят парите в БАН между институтите. Прави се "на калпак", а не според нуждите на обществото. Според нея това трябва да се промени.
По договорите са осигурени 120 000 лв. от земеделското министерство и 150 000 лв. по линия на министерството на околната среда, от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.
"Единият договор е подписан и още днес ще получите парите, за да може да си платите заплатите и режийните. С другите развивате научната си дейност, и ще дойдат най-късно в петък", каза премиерът.
"Една звезда не искам да се изпусне", очевидно с ирония заяви накрая премиерът.
Министерства дават пари на Роженската обсерватория
Да, ама може би ще пропуснем някой астероид, който след десетина години ще удари земята, или някоя избухваща звезда, оплака се директорът на Института по астрономия
14 ноември 2012, 11:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!