П равителството предлага промени в Закона на бюджета за 2014 г., с които дефицитът ще стигне малко под 3 млрд. лв. или 3,7% от БВП, каза в Министерския съвет днес министърът на финансите Владислав Горанов.
Очаква се неизпълнението на приходите да достигне 1 милиард и 63 милиона лева, каза Горанов.
Приходите бяха планирани с огромно напрежение, подчерта той. Вероятно няма да могат да бъдат събрани около 670 млн. лв., от акцизи - около 318 млн. лв., а от корпоративните данъци - приблизително 79 млн. лв.
Предлага се на МВР да се отпуснат допълнително 125,7 млн. лева. Парите се дават заради промените в закона за МВР, в който разходите бяха увеличени.
Дефицитът в Министерството на труда и социалната политика е 50 млн. лв.
За неотложни нужди на Министерството на здравеопазването са отделени 24,2 млн. лв. По-рано здравният министър Петър Москов съобщи, че бюджетът на Надионалната здравноосигурителна каса е актуализиран със 100 млн. лв.
Други 16,4 млн. лева се отпускат на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като от тях 13 млн. лева за зимната поддръжка на пътищата.
Още 16,4 млн. лева ще бъдат дадени на Министерството на земеделието и храните. Това са разходи, които задължително трябва да се платят до края на годината, посочи Горанов.
"Не е тайна, че разходите в здравеопазването са увеличават непропорционално на възможностите на обществото. За мен болниците са като волтаиците - всеки строи болница и очаква НЗОК да започне да й плаща", каза Горанов. Подобно е състоянието с образованието, по-точно висшето образование, допълни той.
На Висшия съдебен съвет ще бъдат отпуснати още 10 млн. лева за бюджета на Министерството на правосъдието се отпускат 5 млн. лева.
За Mинистерството на външните работи се дават още 3 млн. лева, дължими за командировки на служителите. ДФ "Земеделие" ще получи още 70 млн. лева. за национални доплащания и за помощи на стопани с животни болни от "син език".
Правителството прие промени в закона за ДДС, съобщи още министърът
Част от промените в ЗДДС са свързани с необходимостта от въвеждане на европейското законодателство, отбеляза Горанов. Чрез промените се регламентира режимът на доставка на далекосъобщителни услуги, услуги за радио-телевизионно излъчване и услуги извършвани по електронен път.
Целта е ДДС да се разпределя между страните - членки на ЕС, в които работи съответната фирма и страните-членки, в които предлага услугата. По отношение на закона за акциза и данъчните складове се предвижда промяна на графика за постигане на изискваните от ЕС минимални акцизни ставки за тютюна.
От 1 януари 2018 г. акцизът на тютюна в страните от ЕС трябва да е не по-висок от 90 евро за 1000 къса. Правителството предлага това да стане на три стъпки от 1 януари 2016, 1 януари 2017 и 2018 г.
Пропуска се датата 1 януари 2015 г., тъй като има проблеми с увеличената контрабанда, посочи министърът. Преди да сме уверени, че сме овладели процесите и сме намалили драстично нарасналата през последната година и половина контрабанда, не смятаме за удачно да направим тази промяна, каза Горанов.
Оттеглянето на законопроекта на служебното правителство за актуализация на държавния бюджет не е израз на промяна във фискалните и икономическите фактори и показатели, налагащи незабавна актуализация на бюджетната рамка за 2014 година, а първата стъпка от стратегията на новото правителство за стабилизиране на публичните финанси, се казва в съобщение опт пресцентъра на МС, разпространено след правителственото заседание.
Нетното увеличение на разходите по държавния бюджет с 278,9 млн. лв. (0,3 на сто от прогнозния БВП), се уточнява в съобщението.
В контекста на одобреното увеличаване на дефицита и осигуряването на надежден буфер за ликвидна подкрепа се поражда необходимост от поемане на нов държавен дълг, респективно промяна на предвидените дългови ограничения за 2014 г., които да позволят да бъде обезпечено допълнително дългово финансиране в размер до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината, се казва още в съобщението.
Предвиденото ново дългово финансиране включва и предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и ликвидна подкрепа за банки в размер до 2,9 млрд. лева. Посочените обстоятелства налагат увеличение на допустимия максимален размер на държавния дълг към края на годината до 22,5 млрд. лв. (28,4 на сто от прогнозния БВП).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!