Ф инансовият министър Владислав Горанов е предложил днес на кабинета, в рамките на тригодишната прогноза да бъде включено поетапно увеличение на минималната работна заплата.
Неговото предложение е от 1 януари 2015 г. тя да се вдигне от 340 на 360 лв.; от 1 юли 2015 г. - от 360 на 380 лв.; от 1 януари 2016 г. - от 380 на 420 лв.; от 1 януари 2017 - от 420 на 460 лв.
Това каза финансовият министър на пресконференция след извънредното заседание на правителството на което бяха обсъдени бюджетните закони за 2015 г.
Горанов посочи, че с увеличаването на минималната работна заплата ще се създаде предпоставка за увеличение на доходите и ще се отговори на очакванията, че постепенно ще се върви към сближаване на минималната работна заплата към средната.
В момента съотношението е около 42% и е относително ниско за европейските стандарти, отбеляза Горанов. Той посочи, че промяната в позицията му е настъпила в резултат на консултациите със социалните партньори и позициите, изразени от няколко работодателски организации.
Основните ми опасения за натиск на пазара на труда не срещнаха разбиране, добави той.
Без особени претенции, че за 20 дни може да се направи най-добрият възможен финансов план на държавата, ние гарантираме, че това е стабилен и реалистичен бюджет, който няма да бъде тема на дебат всеки месец, както това беше за Бюджета за 2014 г.,
заяви Горанов в отговор на въпрос. Гарантирам ви, че рамката на Бюджета за 2015 г. няма да е основата за постоянна обществена дискусия, допълни министърът.
Законопроектът за бюджета на Държавното обществено осигуряване е одобрен днес от правителство по начина, по който предвиждаше действащото законодателство, каза в отговор на друг въпрос финансовият министър. Той добави, че в работната група с представители на партии, НОИ, работодатели, синдикати и експерти от социалното и финансовото министерства, ще се търсят дългосрочни решения, които между първо и второ гласуване в НС да бъдат заложени в Бюджета на ДОО.
Те включват всички аспекти и нерешени въпроси на пенсионното дело - както възрастта за пенсиониране, така и проблемите с финансирането на пенсиите на категорийните работници от професионалните пенсионни фондове, ще бъде засегната и темата с втория пенсионен стълб. По тези въпроси ще се дебатира през следващите няколко седмици до окончателното приемане на Бюджета на ДОО, каза министърът.
Днес Министерски съвет е упълномощил Горанов за сключване на договор за заем с Фонда за гарантиране на влоговете до 2 млрд. лева, за да се гарантира безпроблемното изплащане на влоговете в КТБ
Договорът е за 5,5 години с лихвен процент от 2,95% с включена опция за частично или цялостно предсрочно погасяване, каза Горанов и обясни, че това е рутинна операция.
Взетото решение цели да допринесе не само за осигуряването на ликвидност на ФГВБ, но и за безпроблемното протичане на процеса по изплащане на гарантираните влогове, се отбелязва в съобщение от пресцентъра на Министерския съвет.
На пресконференция след заседанието на кабинета финансовият министър Владислав Горанов припомни, че решението е първият трансфер на вложителите в КТБ към някоя от одобрените 9 банки да бъде безплатен.
Изтеглянето на големи суми в брой не е разумно нито от гледна точка на икономическата логика, нито от гледна точка на физическата сигурност на вложителите, коментира министърът.
По думите му правителството, в лицето на МВР и ДАНС, е създало организация и е подготвило с униформени и цивилни служители клоновете на банките в страната, които ще изпащат гарантираните влоговете. Няма никаква причина да се създава истерия и напрежение в първия ден на изплащане, каза още Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!