Огромни суми са изтекли от кипърските банки, докато те са били затворени, съобщава електронното издание на гръцкия в. "Етнос", като се позовава на Ройтерс.
По това време жителите на острова са се редели на
опашки пред банкоматите, за да теглят само по 100 евро от
сметките си заради наложения таван, а президентът Никос
Анастасиадис е преговарял, за да търси решение на кипърската
криза.
от филиали на кипърските банки
в чужбина са били теглени стотици милиони,
извършвани са били транзакции на капитали, докато банките са били затворени и че това е ставало малко преди да бъде взето решението за преструктуриране на банковия сектор в Кипър.
Големи клиенти на кипърски банки дори прибягвали до
различни номера,
за да теглят неограничени количества пари, като казвали, че сумите са предназначени за "хуманитарна помощ", за покупката на лекарства и даже за купуването на гориво за самолети.
Отбелязва се, че Европейската централна банка е разбрала за изтеглените огромни суми от кипърски банки и че е започнала да изисква повече книжни пари от заявените в централните офиси на банката във Франкфурт.
Банките в Кипър бяха затворени на 16 март, точно за да се предотврати бягство на капитали във връзка със споразумението между правителството и международните кредитори за налагане на данък върху влоговете като част от спасителния план за страната.
Планът беше отхвърлен от Кипър
на 19 март, а в понеделник, 25 март, финансовите министри от еврозоната приеха нов план за
спасяване на икономиката на Кипър на стойност 10 милиарда евро. Условие
за получаване на помощта е тежко преструктуриране, като се съхранят
голяма част от активите на най-голямата банка на страната и се ликвидира
втората по големина банка. Освен това на островната държава й предстои
да повиши данъка върху корпоративната печалба и да наложи еднократен
данък върху банковите депозити над 100 хил. евро.
Кипърската централна банка съобщи късно тази нощ, че по нареждане на финансовия министър Михалис Сарис всички банки в страната ще останат затворени до четвъртък.
Новината на Ройтерс е поредният шок за вложителите, след като стана ясно, че "подрязването" на банковите депозити над
100 хил. евро, както искат международните кредитори от Кипър,
може да не бъде 30 на сто, а изненадващо в крайна сметка да се
окаже 40 на сто.
Министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис каза в интервю за Би Би Си, че
"данъкът ще бъде около 40%,
но не искам да назовавам точна цифра и да изпреварвам събитията".
Междувременно Андреас Артемис - председателят на управителния съвет на най-голямата търговска банка в Кипър - Банката на Кипър,подаде оставка,
съобщи електронното издание на кипърския гръцки в. "Филелефтерос".
Според източници причините за оставката са свързани с назначение на мениджър в Банката на Кипър, без той да е бил информиран предварително, а също и с продажбата на филиали на банката в Гърция. Следобед управителният съвет на Централната банка се събира, за да разгледа подадената оставка.
В Никозия пък
хиляди ученици и студенти организираха днес голямо шествие
в знак на протест срещу предстоящите преговори на кипърското правителство с Тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ, за сключване на меморандум за отпускане на договорената спасителна помощ от 10 млрд. евро за излизане на острова от финансовата криза, съобщават кипърските гръцки медии.
Скандирайки "Вън Тройката от Кипър", "Разрушихте бъдещето и мечтите ни", "Народът иска предателите в затвора", както и лозунги срещу германския канцлер Ангела Меркел, демонстрантите преминаха пред сградата на парламента. Те викаха още "Европа да остане на народите, а не на господарите", "Младото поколение има идеали, то нито се продава, нито прекланя глава, народе, воювай, пият ти кръвта".
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!