Три групи от мерки е разработило Министерството на финансите (МФ) за подобряване на събираемостта и оптимизиране работата на приходните агенции.
Мерките бяха представени днес от министъра на финансите Петър Чобанов, който обяви и че правителството готви актуализация на държавния бюджет.
Първата група от мерки предвижда намаляване на административната тежест за бизнеса чрез анализ на всички проблеми по практическото прилагане на единната сметка и при необходимост ще има законодателна промяна до 15 юли, предвижда МФ.
НАП пък ще предложи нова електронна услуга - автоматично предоставяне на информация по електронен път на лицата за настъпили промени в данъчно-осигурителната им сметка. Услугата ще е достъпна от 31 август.
Втората група от мерки предвижда намаляване на обема на документацията, изисквана от НАП и Агенция "Митници" при проверки и ревизии.
Документацията ще се взема от наличната информация в информационните системи на агенциите и досиетата на задължените лица. За тази мярка не се налага законодателна промяна и тя ще бъде приложена до края на седмицата, каза Чобанов.
Двете приходни агенции ще предоставят нови услуги - електронен обмен на информацията, както и достъп на държавните органи до информационните системи на НАП. Така няма да се издават по 1 млн. удостоверения годишно, изчисляват от МФ.
За прилагане на тази мярка е нужна законодателна промяна, така че тя ще заработи до края на годината. Ще започне и проект за унифициране на декларирането на задължителните осигурителни вноски.
Целта е да се опрости моделът на деклариране, както и да се ограничат недобросъвестните практики - да се минимизира броят на лицата, които неправомерно се ползват от осигурителни права, посочват от МФ.
За тази цел се налага законодателна промяна и тя ще бъде предложена с пакета законодателни мерки наесен, предвиждат от финансовото министерство.
Третата група от мерки е за повишаване на събираемостта на бюджетните приходи. Предвиждат се интензивни проверки в идентифицирани рискови сектори, както и оптимизиране работата на приходните агенции чрез прилагане на съществуващи законови възможности за погасяване на просрочени задължения като отсрочване, разсрочване и неотложно плащане и оптимизиране на ревизионната дейност.
Основен акцент ще бъде възстановяването на ДДС от НАП. Предвижда се създаване на поименен регистър във всяка териториална дирекция на НАП и обобщен регистър на централно ниво за невъзстановеното ДДС, като ще се включват и причините за това, предвиждат от МФ.
Към края на юни невъзстановеното ДДС възлиза на 315 млн. лв., съобщи Петър Чобанов. Той каза, че мерките са били обсъдени с работодателски организации днес като те са дали и своите предложения.
Сред тях са облагане на паричните потоци от България към офшорните зони, отпадане на всички такси, които не са вписани в закон, правно обвързани становища на приходните агенции, намаляване на данък дивидент и прецизиране на закона за ДДС за по-добра процедура по възстановяването му. Тези предложения, както и евентуалните ефекти за икономиката от прилагането им предстои да се обсъдят.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!