М инистерството на финансите актуализира есенната си макроикономическа прогноза.
Според актуализираната прогноза икономическият растеж през 2015 г. ще е 0,8%, през 2016 - 1,5%, през 2017 г. - 2,3%, съобщи пресцентърът на ведомството.
Потреблението ще нараства едва с 0,5% от БВП през следващата година, износът на стоки и услуги - с 2,9%, а вносът - с 2,3%, предвижда прогнозата на МФ.
Заложени са коефициент на безработица през 2015 г. от 11,7% и средногодишна инфлация от 0,1%.
Текущата сметка ще бъде 1,8% от БВП, а търговският баланс ще е отрицателен в размер на 7,3%.
В актуализацията на макроикономическата прогноза на МФ е заложена и оценка на ефекта от невъзстановяване на част от негарантираните депозити в КТБ върху икономическия растеж.
Ревизията се обуславя от няколко вътрешни и външни за страната промени в икономическата среда, посочват от министерството. Оценката за развитието на икономиката на ЕС в есенната прогноза на Европейската комисия от ноември е по-песимистична спрямо пролетната прогноза на ЕК. Според очакванията на експертите от ЕК темповете на икономически растеж в еврозоната ще се забавят до края на 2014 г. и в началото на 2015 г., след което ще се наблюдава постепенно подобрение в икономическата активност.
Същественият спад в международните цени на суровия петрол през последните месеци доведе до промяна в допусканията за цената на суровината, което промени и прогнозата за потребителските цени на горивата и за развитието на инфлационните процеси в страната, отчитат от финансовото министерство.
Негативната промяна в очакванията за динамиката на световната и европейската икономики, наред с продължаващия спад в международните цени, са се отразили и на прогнозата за външната търговия на България.
Реалният растеж на износа на стоки и услуги е понижен, което води до по-нисък принос на износа в ръста на БВП през 2015 г.
Влошените очаквания на предприемачите за инвестиционната активност в промишлеността и на потребителите за развитието на икономическата ситуация в страната допринасят за коригирането на прогнозата към по-слабо нарастване на вътрешното търсене.
Очакванията за забавяне на инвестиционната активност и потреблението в страната, наред с по-слабото търсене на ресурси от експортно-ориентираните отрасли се отразява в намаляване растежа на вноса през следващата година.
Документът е използван при изготвянето на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2015-2017 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!