Проектът за обща европейска валута се намира в най-тежкия период от началото му преди десетилетие и е важно Гърция да се пребори с причините за проблемите си и да възстанови доверието, заяви германският канцлер Ангела Меркел в интервю за телевизия А Ер Де, цитирана от Ройтерс.
Меркел посочи, че не е взето решение за предоставяне на финансова помощ на Гърция, която е поставена под силен натиск да намали големите си дългове и дефицит.
Евро със сигурност е в най-трудния период от създаването му, подчерта германският канцлер.
Затова е важно да осъзнаем факта, че от една страна това е нашата обща валута, но от друга има нужда да се изкоренят причините за проблемите, посочи канцлерът.
"А корените са големият бюджетен дефицит на Гърция и загубеното доверие. Затова съм много благодарна, че гръцкото правителство планира много смели мерки за икономии и за подобряване на ситуацията с дефицита", допълни Меркел.
Меркел прикани Гърция "да изпълни задълженията си".Тя отхвърли информации в медиите, че германското правителство отделя средства от бюджета си за 2010 г. за възможна помощ на Гърция.
"Имаме договор, чиито правила изключват възможността страните да си оказват финансова подкрепа една на друга", изтъкна Меркел, цитирана от АП. Тя обаче отбеляза, че не отхвърля категорично възможността държавни банки да купуват гръцки облигации.
Канцлерът отново заяви, че Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд трябва да подкрепят мерките на Гърция за консолидиране.
Гърция не се намира в безизходица и не стои въпрос за излизането й от еврозоната заради сегашното й тежко финансово състояние, заяви френският министър на финансите Кристин Лагард, цитирана от радио Атина.
Гърция ще успее да постигне рефинансиране, ако спази ангажиментите, поети от нея в рамките на изготвения от правителсотвото план за икономии, спрямо европейските й партньори и да направи това, което е казала, че ще направи, увери Лагард.
Франция заедно с Германия и Холандия са сред страните, които засега се споменават, че ще помогнат на Гърция, като изкупят част от държавните й облигации.
Сред френските банки се цитира Caisse des Depots.
Според в."Та Неа" френската помощ била гарантирана след телефонен разговор между президента Никола Саркози и гръцкия премиер Георгиос Папандреу.
В замяна на финансовата помощ гръцкото правителство се съгласило да предприеме допълнителни мерки за ограничаване на държавните разходи на стойност около 4 млрд. евро, за да гарантира намаляването на бюджетния си дефицит до изискваните от страните-членки на еврозоната 4%.
С мисия да договори окончателно тези мерки днес в Атина пристига еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен.
Той идва в гръцката столица, след като там миналата седмица бяха екип от инспектори на ЕК, ЕЦБ и МВФ, за да проверят бюджета и плана за икономии, наречен от правителството "програма за стабилизиране и развитие на икономиката".
Не е необходима помощ от Международния валутен фонд (МВФ) за Гърция, заяви в интервю за в. "Ханделсблат" люксембургският премиер и президент на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, цитиран от Франс прес.
Юнкер припомни, че гърците трябва стриктно да се придържат към целите за намаляване да държавния дълг, за да убедят пазарите, чиито спекулации напоследък задълбочиха кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!