Идеята за въвеждането на почасов труд се върти от доста време.
Това заяви пред Би Ти Ви председателят на бюджетната комисия на парламента Менда Стоянова.
Повдигнахме въпроса за почасовото заплащане заради дебатите около минималната работна заплата, обясни тя.
По думите на Стоянова всяко движение на заплата трябва да е основано на производителността на труда.
Административно да се налага на всички браншове минимална работна заплата може да навреди на определени сектори, смята тя.
По думите й години наред минималните осигурителни доходи се определят в дискусия с различните браншове.
"Много често минималните осигурителни доходи са и минимални заплати в съответните сектори. Но в никакъв случай не може да се сравняват браншове като ИТ и фармацевтичния с шивашкия, например", смята още Менда Стоянова.
"Един административен натиск върху минималната работна заплата ще доведе до отрицателни последици. Ако държавата задължи работодателят да вдигне минималната заплата, той ще трябва да вдигне и другите заплати в компанията. А въпросът е имали той толкова пари, за да го направи", обясни тя.
Що се отнася до въвеждането на почасова работа Менда Стоянова обясни, че опит в тази област можем да почерпим от Западна Европа или САЩ.
Според Менда Стоянова и в момента се работи почасово, но нелегално.
"Въвеждането на почасова работа е алтернатива. Видът на гражданският договор може да бъде взаимстван за договорите за почасова работа. Това е една възможност тези, които искат да работят легално, да могат да го направят. Това е в интерес и на работодатели, и на работници", категорична е Менда Стоянова.
Тя заяви още, че ще разговаря с министър Тотю Младенов, за да се формира една работна група, която да разработи детайлите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!