Ако растежът на икономиката е 1,2%, това дори е добра новина.
Това заяви председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, след като късно снощи народните представители гласуваха Бюджет 2012.
Говорихме, че приходите в бюджета са разчетени на доста нисък растеж – 1%, така че не смятам, че това би довело до корекции в бюджета, добави тя.
При друг сценарий, не дай боже, за още по-нисък растеж или дори нулев, тогава, може би, нещата биха се усложнили, коментира Стоянова.
Но в бюджета има и други буфери, които могат да поемат евентуална кризисна ситуация, увери тя.
Но, надяваме се, че тя няма да се случи и разчитаме на добри новини от Брюксел за стабилизиране на еврото, добави Стоянова.
"Бюджет 2012 е единственият възможен бюджет, колкото и всички да са недоволни от разходната му част.
Ситуацията е сложна и продължава да се усложнява и ако България успее с този бюджет да мине през кризата, която ни очаква – стабилна, както сме били досега, сме изпълнили своята задача", каза Менда Стоянова.
Независимо от критиките, от острите, дори груби думи, начинът, по който дори мина дебатът в пленарна зала, показва, че и самата опозиция осъзнава, че няма много други възможности, освен тези, които са разписани в бюджета, заяви още тя.
Набелязаното от нас е само първата част от реформата в пенсионната система, подчерта Стоянова.
Тя трябва да продължи и нашият социален министър ще има още много да убеждава не за това, което гласувахме, а за това, което предстои и трябва да гласуваме, за да продължи реформата, добави тя.
"Премиерът и финансовият министър са в Брюксел. Неслучайно България влезе в Пакта Евро плюс", напомни председателят на бюджетната комисия.
Ние сме там, за да можем да участваме в този дебат и да можем до известна степен да защитим и нашата позиция на малка страна, която макар и стабилна, страда от нестабилността на големите европейски икономики, подчерта Стоянова.
"Всички свързвате Евро плюс с някакви милиарди и със стабилизационния механизъм, но това са различни неща.
Евро плюс е един политически формат, в който се обсъжда бъдещето, обсъждат се мерките. А конкретните мерки, включително и стабилизационният механизъм се вземат по друг начин, по реда на регламенти и директиви.
А самият стабилизационен механизъм вече е факт, а България не участва в него, защото не е в еврозоната", каза тя.
За това дали има опасност България да бъде допълнително натоварена с плащания за другите страни, които са пред фалит, Менда Стоянова заяви, че докато страната ни не е реално в еврозоната, няма да понася преки финансови тежести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!