И ма срив на приходите в България, събираемостта е слаба, защото приходните агенции не работят, те са парализирани от кадровата неяснота в политиката на правителството и постоянните промени.
Това коментира депутатът от ГЕРБ и бивш шеф на бюджетната парламентарна комисия Менда Стоянова пред Агенция "Фокус" по повод прогнозираната от партията финансова катастрофа за държавата догодина.
"Вместо за капиталови разходи, 600 милиона лева са похарчени за текущи разходи – за заплати и за бонуси, за да се спечели ”народната любов”. На този фон на неизпълнение на приходите означава, че днес ще се тегли дълг за да се плати любовта на народа", заяви тя.
“За да можеш да харчиш пари за здраве, за пенсии, за текуща издръжка на администрацията трябва преди това да събереш приходи. Ако няма необходимите приходи то ще се стигне дотам, че ще бъде натрупан нов дълг. Тук възниква още един въпрос - дали трябва да се генерира допълнителен дълг, за да се харчи, без да се знае за какво”, каза още Менда Стоянова.
Тя допълни, че от Отчет 2014 става ясно, че до известна степен са замразени капиталовите разходи.
Неизпълнението на данъчните приходи в бюджета за миналата година е 199 млн. лева, а не близо половин милиард лева, както твърдят от ГЕРБ, заяви в интервю за Дарик радио председателят на бюджетната парламентарна комисия Йордан Цонев.
Той коментира изпълнението на бюджета за 2013 г., който даде повод преди ден от партията на Бойко Борисов да обявят ситуацията с държавните финанси като катастрофична, предупреждавайки, че не може да бъде избегната актуализация и на тазгодишния бюджет.
От първия момент, в който поехме властта, се притесняваме от наследството, което получихме - затова и беше направена актуализацията на бюджета за 2013 г., с която намалихме данъчните приходи, заложени в бюджета на Дянков, напомни Цонев. Той не вижда повод за паника.
"Приходите, събрани през второто полугодие на миналата година, са с 942 млн. лв. повече от събраните през първите шест месеца на 2013-а, което оборва казаното от ГЕРБ. Освен това приходите през второто полугодие на 2013 са с 442 млн. лв. повече спрямо същия период на предходната година", каза Цонев.
Общо приходите през 2013 г. са с близо половин милиард лева повече от тези през 2012 г.
"Няма място за паника, нито за такива катастрофични оценки. Истината е, че правителството на Орешарски положи сериозни усилия да повиши събираемостта. Ако обаче той казва, че не е достатъчно доволен - всички сме на това мнение, защото има много още резерви", коментира председателят на бюджетната комисия.
Той отчете, че за миналата година има неизпълнение на данъчните приходи в размер на 199 млн. лв., но пък са преизпълнени неданъчните приходи. До този момент лихвите по неплатените данъчни приходи са се отчитали като данъчни приходи, а те вече се отчитат като неданъчни приходи, за да е ясно колко точно са данъчните приходи, каза Цонев.
Резерви според Цонев трябва да се търсят основно в митническата администрация - по събираемостта на акцизите, на ДДС от митниците. „Планът на НАП е преизпълнен, на агенция „Митници" не е - има обективни и субективни причини за това. Субективните са, че там малко закъсняхме със смените и реформите", добави председателят на бюджетната комисия в НС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!