След въвеждането на контрол върху движението на капитали в Кипър, финансовата криза в еврозоната навлиза в нов, пълен с опасности стадий на развитие, когато в нея на практика ще има две валути - свободно евро и кипърско евро, операциите с което ще бъдат ограничени.
Това посочи днес пред ИТАР-ТАСС финансовият брокер от лондонското Сити Ричард Уайт.
В еврозоната се създава финансова система на две нива, при която банковият пазар на Кипър се изолира от единната разплащателна система на еврозоната, отбеляза той.
Отсега в ЕС ще съществуват два вида единна европейска валута - кипърско евро и евро в останалите страни от еврозоната, отбеляза и главният икономист на британския мозъчен тръст Оупън Юръп (Open Europe) Раул Рупарел.
Очаква се днес кипърското правителство да обяви въвеждането на система за контрол върху движението на капитали, която ще влезе в сила от утре.
Според специалисти тези мерки ще продължат няколко години.
Еврото спадна под 1,28 долара днес, за първи път от четири месеца,
на фона на засилващите се опасения за еврозоната заради спасителния план за Кипър, предаде Франс прес.
Към 12,20 ч. българско време европейската валута се разменяше за 1,2789 долара - най-ниската стойност от 21 ноември - спрямо 1,2861 долара снощи към 23 часа.
Валутният пазар остава обсебен от опасенията, че могат да се повторят в друга страна от еврозоната условията за спасяването на Кипър, включващи драстично преструктуриране на банковия сектор и значително "подстригване" на негарантираните депозити (над 100 000 евро) в двете основни банки в страната.
Освен това инвеститорите остават в напрежение преди кипърските банки да бъдат отворени отново - което беше отложено за утре.
Евентуална паника при отварянето на гишетата може да усложни усилията на политическите ръководители да стабилизират пазарите. Днес инвестиционната банка "Морган Стенли" публикува доклад, според който
има голяма вероятност през следващите две години и половина еврото да поевтинее до достигане на паритет с долара.
Според експертите на банката това ще стане, защото европейските правителства ще работят в посока поевтиняване на общата валута, за да стимулират растежа на европейската икономика и нейната конкурентоспособност.
Ако се окаже, че в кипърските банки сега има по-малко пари, отколкото преди, планираният процент на извънредния данък върху депозитите със сигурност ще се увеличи,
алармира ИТАР-ТАСС. Министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис, който бе казал, че е възможно да бъде наложен данък от 30-40% върху големите влогове в Банката на Кипър, заяви днес пред кипърската държавна телевизия, че не изключва подстрижката на влогове над 100 хиляди евро в Банката на Кипър да е 50%, а в Кипърската народна банка - дори 80%.
Днес и гръцката телевизия Мега съобщи, че стотици милиони евро са изтеглени от кипърски банки през клонове им в Лондон и Москва тогава, когато обикновените кипърци не са могли да изтеглят от банкоматите повече от 100 евро на ден. Според информацията на телевизията
на остри критики е подложен управителят на кипърската централна банка Паникос Димитриадис, който в разгара на кризата разреши да продължат работа филиалите на Банката на Кипър и Кипърската народна банка в Лондон.
По този начин е станало възможно изтеглянето на огромни суми от сметките в кипърските банки в британската столица и през една банка в Москва.
Изтеглянето на стотици милиони евро от клоновете на кипърските банки в чужбина е било оправдано с необходимост за купуване на хуманитарна помощ, лекарства или гориво за самолети.
Европейските преговарящи разбраха, че нещо не е наред, когато кипърската Централна банка поиска повече пари от сумата, която предварително бе заявена в Европейската централна банка. Гръцката телевизия Мега посочва, че управителят на кипърската централна банка Паникос Димитриадис в момента се намира под прицела на цялото политическо ръководство заради действията му по време на кризата и има все повече искания за оставката му.
За да се случи това обаче са необходими промени на конституцията на острова, а самият банкер изтъква, че ЕЦБ положително оценява работата му на поста управител на централната банка.
Мега съобщава, че в ръцете на председателя на кипърския парламент Янакис Омиру в момента има списък с последните операции на кипърските банки, извършени тогава, когато Еврогрупата взимаше решението за "подстригване" на депозитите.
Същевременно кипърският вестник "Филелефтерос" съобщи днес за
появили се данни за "големи кражби на пари" от Кипърската народна банка, извършени с помощта на редица служители на банката.
Президентът на банката Андреас Филипу и членове на управителния съвет на банката са посочили на парламентарно заседание, състояло се при закрити врата, че "има голям скандал заради изтичането на милиарди евро от Кипър в Гърция".
Те твърдели, че разполагат с документи, според които в скандала са замесени редица лица, които са контактували с ръководството на банката, но банкерите са отказали да назоват имената им заради опасения за живота си.
На заседанието спешно са били повикани председателят на парламента Янакис Омиру и главният прокурор Петрос Клиридис, който е поискал от банкерите да предоставят данните на парламента. Омиру и главният прокурор са решили данните да бъдат включени в категорията "изключително секретно" и да се съхраняват в парламента, в който са взети засилени мерки за сигурност, отбелязва "Филелефтерос".
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!