Е вропейската комисия ще предложи на Съвета на ЕС да вземе решение, че Литва може да приеме еврото от 1 януари 2015 година.
Това се казва в доклад на ЕК за напредъка на общо осем държави по пътя към приемане на общата валута.
България не е готова да влезе в еврозоната, тъй като не изпълнява критерия за стабилност на валутния курс и се представя зле по избрани индикатори, свързани с бизнес средата.
България продължава да изпитва макроикономически неравновесия, които изискват наблюдение и политически действия, се казва в доклада на ЕК.
Критериите, които България изпълнява, са за инфлация, стабилност на държавните финанси по отношение на бюджетен дефицит и дълг (Маастрихтският критерий), както и ниски стойности на дългосрочните лихвени проценти.
Оли Рен, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по икономическите и паричните въпроси и еврото, заяви: "Готовността на Литва да приеме еврото отразява дългогодишната подкрепа за разумни фискални политики и икономически реформи. Тези реформи, подпомогнати от присъединяването на Литва към ЕС преди десет години, доведоха до рязко увеличаване на благосъстоянието на литовците: брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в страната е нараснал от 35% от средното за ЕС-28 през 1995 г. до прогнозирани 78% през 2015 година."
Никоя от останалите седем държави с така наречена "дерогация" (членки на ЕС, които са извън еврозоната) - България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, понастоящем не изпълнява всички критерии за приемане на еврото.
Поради това положението им ще бъде оценено отново след две години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!