П равителството определи нов размер на линията на бедност за 2016 година - 300 лв., което е с 14 лв. повече в сравнение с настоящата година, съобщи пресслужбата на кабинета.
Сумата е определена на база на методиката, утвърдена от Министерския съвет. Ежегодно Националният статистически институт предоставя данни от изследването си „Наблюдение на домакинските бюджети в Република България”, на база на които се изчислява размерът на линията на бедност.
Линията на бедност се използва като параметър при формирането на социалната политика в областта на доходите и жизненото равнище.
Междувременно
издръжката на живот на един член от 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) в края на септември достигна сумата от 560,81лв., или общо са необходими 2 243 лв.
Това сочи изследването на потребителските цени и издръжката на живот на ИССИ на КНСБ през септември.
Ако допуснем, че двамата възрастни члена от този тип домакинство са заети лица, то следва доходите им от труд да покриват общата стойност на издръжката на живот и да осигурят достоен начин на живот на техните членове.
През третото тримесечие продължава низходящият темп на издръжката на живот и отново отчита намаление с 0.2% спрямо предходния период на наблюдение, а на годишна база се наблюдава задържане на същото ниво.
В сравнение със септември 2008 г. издръжката на живот се е увеличила с 19.1%.
За целия период от началото на кризата в стойностно изражение общо за 4-членно домакинство тя е нараснала с 363 лв. или средно на лице с около 91 лв. Ръстът при хранителните стоки е със 17.1%, а при нехранителните стоки с 20.8%.
За същия период общият доход на лице от домакинство бележи ръст от 43.7% (второ тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на 2008 г.), а реалният ръст е с 27.2%.
Все още обаче,
размерът на общия доход на лице представлява около 2/3 от необходимите средства за издръжка на живот.
Това показва, че в стойностно изражение общият доход (от 401 лв.) е на изключително ниски нива и дори при този темп на нарастване, все още не е в състояние да позволи достоен начин на живот.
Фактически
в България 33.1% от населението живеят в условията на тежко материално лишение,
което означава, че условията им на живот са ограничени поради липса на ресурси.
Това са лица, които нямат възможност да си позволят поне 4 от общо 9 лишения, като например: да заплатят сметките си за жилище, да поддържат дома си адекватно отоплен, да посрещнат неочаквани разходи, или да си позволят едноседмична почивка извън дома и т.н.
Делът на лицата в тежко материално лишение намалява спрямо 2008 г. (41.2%), но все още България заема водеща позиция в сравнение с държавите членки на ЕС-28. След нас се нареждат: Румъния (26.3%), Унгария (23.9%) и Гърция (21.5%), докато средното ниво за ЕС-28 е 8.9%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!